10 pytań o zdrową żywność w szkołach i przedszkolach

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Prawnik, redaktor i autor publikacji dotyczących spraw kadrowych w placówkach oświatowych
Data publikacji: 16 września 2015 r.
Poleć znajomemu
10 pytań o zdrową żywność w szkołach i przedszkolach

Od 1 września 2015 r. obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące produktów spożywczych, które mogą być sprzedawane oraz,  z których mogą być przygotowywane posiłki w placówkach oświatowych.  Nowe regulacje wzbudzają wiele wątpliwości, głównie co do tego czy w posiłkach może być sól, w kompocie cukier a w automacie prawdziwa kawa. Na 10 najczęściej pojawiających się pytań odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Szkoły i przedszkola bez śmieciowego jedzenia

Przypomnijmy, że od 1 września 2015 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych. Wynikają one z ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na najczęściej zadawane pytania w sprawie zdrowej żywności w szkołach i przedszkolach:

Pytanie nr 1: Jakich placówek dotyczy ww. rozporządzenie?
Odpowiedź:
Rozporządzenie dotyczy przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, a także placówek systemu oświaty, o których mowa w art. 2 pkt 3,5 i 7 z ustawy z dnia 7 września 1991r o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), tj.

  1. szkół:
    1. podstawowych, w tym: specjalnych, integracyjnych, z oddziałami integracyjnymi i sportowymi, sportowych i mistrzostwa sportowego,
    2. gimnazjów, w tym: specjalnych, integracyjnych, dwujęzycznych, z oddziałami integracyjnymi, dwujęzycznymi, sportowymi i przysposabiającymi do pracy, sportowe i mistrzostwa sportowego,
    3. ponadgimnazjalnych, w tym: specjalnych, integracyjnych, dwujęzycznych, z oddziałami integracyjnymi, dwujęzycznymi i sportowymi, sportowe, mistrzostwa sportowego, rolnicze i leśne,
    4. artystycznych;
  2. placówek oświatowo-wychowawczych, w tym szkolne schroniska młodzieżowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego;
  3. placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
Pytanie nr 2: Jaka jest wysokość kary za nieprzestrzeganie ww. aktu prawnego?
Odpowiedź:

 

Pytanie nr 3: Kto jest odpowiedzialny za kontrolę?
Odpowiedź:
Kontrole przeprowadza inspekcja sanitarna.

Pytanie nr 4: Czy kanapki i tosty mogą być podawane na ciepło?
Odpowiedź:
Kanapki i tosty mogą być podawane na ciepło, jeżeli produkty wykorzystane do ich przygotowania spełniają wymogi rozporządzenia.

Pytanie nr 5: Czy można sprzedawać napoje?
Odpowiedź:
Płyny dopuszczone do sprzedaży to: soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, woda mineralna nisko i średniozmineralizowana, woda źródlana, woda stołowa, a także herbata, napary owocowe oraz kawa zbożowa.

Pytanie nr 6: Czy dozwolone jest słodzenie stewią i ksylitolem?
Odpowiedź:
Zgodnie z przedmiotowym rozporządzeniem nie możemy używać substancji słodzących zdefiniowanych w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008 tj.:

  • E 420 Sorbitole
  • E 421 Mannitol
  • E 950 Acesulfam K
  • E 951 Aspartam
  • E 952 Cyklaminiany
  • E 953 Izomalt
  • E 954 Sacharyny
  • E 955 Sukraloza
  • E 957 Taumatyna
  • E 959 Neohesperydyna DC
  • E 960 Glikozydy stewiolowe
  • E 961 Neotam
  • E 962 Sól aspartamu i acesulfamu
  • E 964 Syrop poliglucitolowy
  • E 965 Maltitole
  • E 966 Laktitol
  • E 967 Ksylitol
  • E 968 Erytrytol
  • E 969 Adwantam

Pytanie nr 7: Czy można sprzedawać kanapki z białych kajzerek?
Odpowiedź:
Nie mogą być sprzedawane kanapki z "białych" kajzerek. W myśl rozporządzenia kanapki mogą być przygotowywane z pieczywa razowego lub pełnoziarnistego: żytniego, pszennego, mieszanego lub pieczywa bezglutenowego

Pytanie nr 8: Czy można sprzedawać kawę naturalną w automatach?
Odpowiedź:
W automatach może być sprzedawana:

  1. herbata, w tym z: owocami, mlekiem lub napojami zastępującymi mleko, czyli napojem: sojowym, ryżowym, owsianym, kukurydzianym, gryczanym, orzechowym lub migdałowym,
  2. napary owocowe  z naturalnym aromatem, w tym z owocami,
  3. kawa zbożowa, w tym z: mlekiem lub napojami zastępującymi mleko, czyli napojem: sojowym, ryżowym, owsianym, kukurydzianym, gryczanym, orzechowym lub migdałowym.

 

Należy pamiętać, że ww. napoje można dosłodzić wyłącznie naturalnym miodem pszczelim.

Pytanie nr 9: Czy można słodzić kompot?
Odpowiedź:
Zgodnie z wymogami zawartymi w przedmiotowym rozporządzeniu - kompot owocowy bez dodatku cukrów i substancji słodzących.

Pytanie nr 10: Czy można używać małych ilości soli?
Odpowiedź:
W grupach produktów żywnościowych wymienionych w rozporządzeniu, dla których zdefiniowano kryterium „bez dodatku soli" - dosalanie jest zabronione. Nie rekomenduje się dosalania potraw (po procesie przygotowania posiłku), z uwagi na obecność sodu w naturalnych, nieprzetworzonych produktach.

W procesie przygotowywania posiłków (wszystkich) rekomendowane jest używanie soli sodowo-potasowej. W żywieniu zbiorowym należy uwzględnić, że dzienne spożycie soli powinno wynosić nie więcej niż 5 g. Do przygotowywania posiłków i w procesie po przygotowaniu dozwolone jest używanie ziół  lub przypraw świeżych lub suszonych bez dodatku soli.

Źródło:

 

Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel