Bezpieczne wakacje – list MEN do dyrektorów i nauczycieli

Data publikacji: 14 czerwca 2017 r.
Poleć znajomemu
Bezpieczne wakacje – list MEN do dyrektorów i nauczycieli

Minister Edukacji Narodowej skierowała do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz Rzecznika Praw Dziecka list dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku. Zachęca w nim m.in. pedagogów, aby w ostatnim tygodniu zajęć przypomnieć uczniom, w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się podczas wakacji.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Minister zwróciła się również do Rzecznika Praw Dziecka o zwrócenie uwagi na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 i o to, aby w okresie wakacyjnym dyżur specjalistów został wzmocniony również w weekendy i przez całą dobę.

Uwrażliwienie uczniów na zagrożenia

Zajęcia dotyczące bezpieczeństwa, które nauczyciele powinni przeprowadzić pod koniec roku szkolnego, mogą mieć formę dowolną. Może to być np.:

  • prezentacja filmu czy
  • wizyta w szkole funkcjonariusza służb mundurowych.

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji zadeklarowali gotowość do współpracy i wsparcia w zakresie organizacji tego typu spotkań. Do współpracy i bezpośrednich kontaktów wyznaczeni zostali dzielnicowi właściwi miejscowo dla lokalizacji placówki oświatowej.

Organizatora wypoczynku można sprawdzić w bazie

Rodzice uczniów mogą sprawdzić organizatora wyjazdu w specjalnej internetowej bazie prowadzonej przez MEN www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Jednocześnie wszelkich informacji może udzielić także kurator oświaty, który sprawuje nadzór nad organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży.

Na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl  można znaleźć poradnik bezpiecznego wypoczynku. Z kolei w serwisie www.bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice mogą otrzymać bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wakacjami – baza kontaktów

Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych:

Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990. Dodatkowo na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki www.msit.gov.pl można znaleźć informator o zasadach bezpieczeństwa nad wodą „Bezpieczna woda”.

Warto zapamiętać również numery alarmowe: WOPR – 600 100 100 i górskie numery ratunkowe 985 lub 601 100 300.

Warto pamiętać także o:

  • stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl,
  • bezpłatnej aplikacji iPolak – niezbędniku w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ – aplikacja jest dostępna za darmo na stronie: www.msz.gov.pl/pl/ipolak,
  • rejestracji wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”, www.odyseusz.msz.gov.pl – dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności mogą udzielić skutecznej pomocy,
  • adresach polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi) – szczególnie ważne dla organizatorów wypoczynku letniego, kierowników wycieczek, wychowawców, opiekunów dzieci i młodzieży,
  • sprawdzaniu stron internetowych wszystkich kuratoriów oświaty dedykowanych wypoczynkowi.
Informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji dla rodziców można znaleźć w Poradniku Bezpiecznego Wypoczynku.

Źródło:

  • Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl).
Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel