Darowizna na rzecz przedszkola to łamanie prawa?

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 30 września 2013 r.
Poleć znajomemu

Walka o dodatkowe zajęcia w przedszkolach trwa. Resort edukacji przestrzega przed próbami obejścia prawa przez rodziców przedszkolaków. Zdaniem MEN kompleksowa oferta edukacyjna przedszkoli musi zmieścić się w opłacie 1 zł za godzinę.

Opłata za przedszkole to jedno.. a za dodatkowe zajęcia to drugie

W związku ze zmianą przepisów od 1 września 2013 r. pojawiają się różne interpretacje nowych regulacji. Oczywiście, interpretacja resortu edukacji  jest jednoznaczna: „publiczne przedszkole nie może pobierać od rodziców opłat innych, niż ustalone przez radę gminy zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o systemie oświaty (nie więcej niż 1 zł za godzinę)”. Zdaniem części praktyków - ustawa o systemie oświaty nie zmieniła zasad organizacji dodatkowych zajęć dla przedszkolaków, dlatego nadal można organizować dodatkowe zajęcia np. z j. angielskiego na dotychczasowych zasadach. Pośrednim rozwiązaniem mogło być dofinansowanie przedszkola darowiznami, tak, by miało środki na wynajęcie firm zewnętrznych do prowadzenia dodatkowych zajęć. Resort edukacji informuje, że jest to łamanie prawa.

„Jeżeli świadczeniu rodziców usiłuje się nadać inną formę niż opłata, wykorzystując do tego m.in. cywilno-prawną formę darowizny, której wniesienie jest warunkiem zorganizowania zajęć dla określonej grupy dzieci, to nie jest to nic innego niż pobranie opłaty pod pozorem innej czynności prawnej. W takich przypadkach jest to nakłanianie do łamania prawa.”

Źródło:

  • Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl).
  • Strona internetowa Stowarzyszenia MamWybor.pl
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql