Komunikat MEN w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego

Data publikacji: 2 września 2019 r.
Poleć znajomemu
Komunikat MEN w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego

Już dziś rozpoczynają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W związku z tym MEN przygotowało specjalny komunikat dla placówek, przedstawiając w nim m.in. kalendarz na nowy rok szkolny.

 

Jak przedstawia się kalendarz roku szkolnego 2019/2020

Zgodnie z kalendarzem MEN, w roku szkolnym 2019/2020 zajęcia opiekuńczo-wychowawcze rozpoczynają się w poniedziałek, 2 września 2019 r. i kończą w piątek, 26 czerwca 2020 r. Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2019 r., z kolei przerwa wiosenna od 9 do 14 kwietnia 2020 r. Terminy ferii zimowych przedstawiają się zaś następująco:

  • 13-26 stycznia 2020 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 20 stycznia – 2 lutego 2020 r. - podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 27 stycznia – 9 lutego 2020 r. - kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 10-23 lutego 2020 r. - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Nowe podstawy programowe

Jak wskazuje MEN, od września rozpoczyna się wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół ponadpodstawowych, jak również podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Otóż od 1 września 2019 r. we wszystkich klasach pierwszych/semestrach pierwszych szkół prowadzących kształcenie zawodowe (branżowych szkół I stopnia, pięcioletnich techników, klas dotychczasowych czteroletnich techników oraz szkół policealnych) będzie obowiązywała nowa klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego.

Zmiany kadrowe

Wprowadzane są również zmiany dotyczące spraw kadrowo-płacowych. Przede wszystkim uchylany jest obowiązek okresowego oceniania nauczyciela. System awans zawodowego jest zaś przywracany do obowiązującego przed rokiem szkolnym 2018/2019. Wprowadzono też limit zatrudnienia nauczycieli na czas określony – maksymalnie do 36 miesięcy.

Nowe rozwiązania w kształceniu branżowym

W ramach kształcenia branżowego można zauważyć dążenie do zwiększenia wpływu firm oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa na funkcjonowanie kształcenia zawodowego. Ma to zapewnić obowiązkowa współpraca szkół z pracodawcami. Przed rozpoczęciem kształcenia w danym zawodzie obie strony będą bowiem musiały zawrzeć ze sobą porozumienie lub umowę. Planowane jest także powstanie nowych e-materiałów do kształcenia ogólnego i zawodowego.

Wprowadzony został staż uczniowski u pracodawcy na podstawie umowy. Staż ten będzie wliczany do okresu zatrudnienia, a pracodawca wliczy świadczenia wypłacane uczniowi w koszty uzyskania przychodu.

Obligatoryjne miejsce do spożywania posiłków

Od 1 września 2019 r. obowiązywać będzie wymóg zapewnienia uczniom miejsca na spożywanie posiłków. W związku z tym realizowany będzie rządowy program wsparcia samorządów w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”.

Nowości w zakresie profilaktyki zdrowotnej

W nowym roku szkolnym w życie wejdą przepisy ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ustawa ma ona na celu zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole – profilaktycznej opieki zdrowotnej i opieki stomatologicznej.

Profilaktyczna opieka zdrowotna będzie realizowana przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną w gabinecie profilaktyki zdrowotnej w szkole. Natomiast opiekę stomatologiczną ma zapewniać lekarz dentysta w gabinecie dentystycznym w szkole albo w gabinecie poza szkołą ewentualnie w dentobusie.

Pełna treść komunikatu jest dostępna tutaj>>
Źródło:
  • Strona internetowa MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja).

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel