MEN: Gmina musi zorganizować dowóz sześciolatkom uczęszczającym do przedszkoli

Data publikacji: 5 czerwca 2012 r.
Poleć znajomemu

W związku z artykułami „Sześciolatki zagubione w drodze do szkoły" oraz „Dzieci nie są bezpieczne w drodze do szkoły" (Dziennik Gazeta Prawna z 30 maja 2012 r.) Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, iż teza autora o rzekomym wykluczeniu możliwości organizacji przez gminy dowozu dzieci sześcioletnich, które w latach 2012/13 i 2013/14 będą kontynuowały przygotowanie przedszkolne, nie jest uprawniona i wprowadziła czytelników w błąd.

Bezpłatny transport i opieka w drodze do przedszkola

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o systemie oświaty (z 27 stycznia 2012 r.) gmina jest zobowiązana zapewnić bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego zarówno dzieciom pięcioletnim realizującym roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne, jak i sześcioletnim, które kontynuują przygotowanie przedszkolne (wynika to zarówno z art. 1 ust. 2 ustawy o systemie oświaty z 27 stycznia 2012 r., jak i art. 14 a ust. 4 ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 r.), jeśli droga dziecka z domu do miejsca edukacji przekracza 3 km.

W ustawie o systemie oświaty w zakresie dotyczącym dowozu dzieci do przedszkoli nie ma luki prawnej. Dlatego tezy postawione przez redakcję w wymienionych artykułach są niezgodne ze stanem faktycznym.

Źródło informacji:

  • Strona internetowa MEN.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel