MEN podał kryteria podziału rezerwy subwencji oświatowej na rok 2018

Data publikacji: 26 kwietnia 2018 r.
Poleć znajomemu
MEN podał kryteria podziału rezerwy subwencji oświatowej na rok 2018

Na stronie MEN można już znaleźć reguły podziału 0,4 proc. rezerwy subwencji oświatowej w 2018 r. Samorządy mają do wyboru dziewięć kryteriów. Pierwsze wnioski można składać do końca maja.

Nowe kryterium dotyczące dofinansowania do zajęć przyrodniczych

Co roku z części oświatowej subwencji ogólnej wydzielane jest 0,4 proc. rezerwy – o te pieniądze samorządy mogą ubiegać się według określanych corocznie zasad. Nowością jest kryterium wskazujące na możliwość uzyskania dofinansowania na wyposażenie w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych (wnioski do 15 czerwca).

Szczegóły można znaleźć tutaj>>

Wnioski składane od maja do października

W ramach rezerwy MEN dofinansowuje przekształcanie gimnazjów w szkoły podstawowe. Chodzi o pieniądze na wyposażenie świetlic, pomieszczeń do nauki czy remont sanitariatów (znaczenie ma, kiedy szkoła została przekształcona). Wnioski w tej sprawie resort edukacji będzie przyjmował do końca maja.

Można również składać wnioski o dofinansowanie doposażenia szkół i placówek w zakresie pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych budynkach, nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji oraz pomieszczeń dla szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach:

  • do 31 maja wnioski w sprawie pomieszczeń oddanych do użytku X-XII 2017 oraz w I kwartale tego roku,
  • do 28 września wnioski dotyczące II i III kwartału).

Wnioski z tytułu wzrostu zadań szkolnych można składać do:

  • 13 lipca,
  • 19 października,

oraz na wypłatę odpraw dla zwalnianych nauczycieli – do 12 października

Dodatkowe środki na oświatę można też uzyskać ze względu na korektę błędów statystycznych popełnionych w MEN lub kuratorium (do końca maja) lub z tytułu „innych zadań o jednorazowym charakterze” – wnioski do 14 września.

Usuwanie skutków zdarzeń losowych

O pieniądze z rezerwy można się także ubiegać na usuwanie skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół:

  • wnioski dotyczące wydarzeń, które miały miejsce jesienią 2017 r. powinny trafić do MEN do 31 maja,
  • na złożenie pozostałych JST mają 40 dni od wystąpienia zdarzenia).

Dofinansowane może też być usuwanie szkód powstałych w szkołach w wyniku działania żywiołów (wnioski do końca października).

Kryteria podziału 0,4 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2018 wraz z załącznikami można znaleźć tutaj>>

Źródło:

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel