MEN: Tylko 8-letnie szkoły podstawowe w nowym systemie oświaty

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Data publikacji: 13 października 2016 r.
Poleć znajomemu
MEN: Tylko 8-letnie szkoły podstawowe w nowym systemie oświaty

Planowana reforma oświaty wywołuje wiele wątpliwości. W skierowanej do MEN interpelacji poselskiej zadano pytanie, czy reforma oświaty przewiduje możliwość funkcjonowania szkół podstawowych składających się wyłącznie z klas I-III lub IV-VIII. MEN wyklucza taką możliwość, choć dopuszcza tworzenie filii szkół podstawowych.

Szkoła podstawowa musi składać się z 8 klas …

Odpowiadając na interpelację poselską, MEN wskazał, że w zreformowanym systemie oświaty będą funkcjonowały wyłącznie 8-letnie szkoły podstawowe. Oznacza to, że niemożliwe będzie prowadzenie szkół podstawowych składających się wyłącznie z klas I-III, bądź IV-VIII. Takie szkoły nie będą mogły istnieć jako odrębne jednostki oświaty.

… ale może też mieć wydzieloną filię

Niemniej jednak zgodnie z wyjaśnieniami MEN powyższe założenie nie stoi na przeszkodzie w zorganizowaniu szkoły podstawowej w więcej niż jednym budynku. Tak jak w dotychczasowym stanie prawnym, w przypadkach uzasadnionych warunkami miejscowymi dopuszczalne będzie bowiem tworzenie szkół filialnych obejmujących część oddziałów szkoły podstawowej. Tym samym niektóre oddziały będą mogły funkcjonować w odrębnych budynkach. Nadal jednak w aspekcie organizacyjnym będzie to jedna 8-klasowa szkoła podstawowa.

Źródło:

Opracowanie: Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel