MEN: Uczeń uczęszczający na religię i etykę na świadectwie ma jedną ocenę

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 27 stycznia 2014 r.
Poleć znajomemu

Uczeń nie musi wybierać między religią a etyką - może chodzić na oba przedmioty. W świadectwie szkolnym jest jednak miejsce tylko na jedną ocenę - resort edukacji odpowiada którą.

Uczeń nie musi wybierać między religią a etyką - może chodzić na oba przedmioty. W świadectwie szkolnym jest jednak miejsce tylko na jedną ocenę - resort edukacji odpowiada którą.

Religia czy etyka? A może to i to.

Religia oraz etyka są organizowane na życzenie rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia. Oznacza to, że możliwe są 4 sytuacje:

a) uczeń uczy się tylko etyki,

b) uczeń uczy się tylko religii,

c) uczeń nie uczy się ani etyki, ani religii,

d) uczeń uczy się i etyki, i religii.

Jeżeli uczeń wybierze oba przedmioty, powstaje problem z wpisaniem oceny do świadectwa. W dokumencie tym jest bowiem miejsce tylko na jedną ocenę - pytanie którą? Wyższą czy wybraną przez rodzica lub pełnoletniego ucznia - spytał MEN poseł Sławomir Kowalski. Pytanie to jest szczególnie doniosłe z uwagi na to, że ocena z religii/etyki jest wliczana do średniej ocen.

MEN: Na świadectwie jedna ocena - wyższa

„Ocena z religii lub etyki jest umieszczana na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie ze sprawowania, w miejscu oznaczonym jako ˝Religia/etyka˝, bez wskazania, którego przedmiotu dotyczy, i bez jakichkolwiek innych adnotacji.   Jeśli uczeń uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i z etyki i otrzymał oceny z obu przedmiotów, to wskazane jest - z uwagi na dobro ucznia - umieszczenie na świadectwie szkolnym oceny dla niego korzystniejszej.”

Źródło:

  • Interpelacja poselska posła Sławomira Kowalskiego nr 22385 oraz odpowiedź na tę interpelację.
Opracowanie: Anna Trochimiuk
Słowa kluczowe:
etykaocena z religii

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel