Z nowym rokiem szkolnym wchodzą w życie przepisy mówiące o tym, że uczniowi, który uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i etyki, przy wyliczaniu średniej odpowiednio z rocznych lub końcowych ocen klasyfikacyjnych będą uwzględniane oceny klasyfikacyjne uzyskane zarówno z religii, jak i z etyki. Zmieniają one dotychczasowy sposób wpisywania tych ocen na świadectwa szkolne.
W przypadku gdy uczeń będzie uczęszczał jednocześnie na zajęcia z religii i etyki, do średniej odpowiednio rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych będzie się wliczało ocenę ustaloną jako średnia ocen klasyfikacyjnych uzyskanych z tych zajęć. Poznaj szczegóły nowych wytycznych, które zaczną obowiązywać od nowego roku szkolnego.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw i dyplomów przewiduje możliwość wydawania wraz ze świadectwem szkolnym pisemnej informacji o rocznych ocenach opisowych. Od 1 września br. ma wejść w życie również przepis dotyczący wpisywania na świadectwach promocyjnych i ukończenia szkoły ocen klasyfikacyjnych z religii oraz etyki. Poznaj 6 najważniejszych zmian w projektowanym rozporządzeniu.
Uczeń nie musi wybierać między religią a etyką - może chodzić na oba przedmioty. W świadectwie szkolnym jest jednak miejsce tylko na jedną ocenę - resort edukacji odpowiada którą.
Mimo upływu trzech lat od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, systemowe problemy związane z nauczaniem etyki w polskich szkołach nie zostały rozwiązane. Na świadectwie ucznia, który nie uczęszcza ani na religię, ani na etykę stawia się kreskę, która sugeruje odmienne, od katolickiego, wyznanie. Po nieefektywnej wymianie korespondencji z MEN - Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Premiera Donalda Tuska.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.