MEN zapowiada kontrole uchwał dotyczących rekrutacji do szkół i przedszkoli

Data publikacji: 2 marca 2016 r.
Poleć znajomemu
MEN zapowiada kontrole uchwał dotyczących rekrutacji do szkół i przedszkoli

Minister edukacji narodowej zapowiedziała, że będzie wspierać rodziców dzieci 6-letnich, którzy chcą, aby ich dzieci chodziły do tego samego przedszkola także w przyszłym roku szkolnym. W związku z tym zapowiadane są kontrole uchwał samorządów m.in. dotyczących rekrutacji do przedszkoli.

Obowiązek szkolny dla 7-latka i przedszkolny dla 6-latka – od roku szkolnego 2016/2017

Od przyszłego roku szkolnego obowiązek szkolny rozpoczną dzieci 7-letnie oraz na wniosek rodziców – 6-letnie, pod warunkiem korzystania z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok, w którym dziecko ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej. W związku z tymi zmianami powstaje wiele pytań rodziców m.in. związane z rekrutacją dzieci do szkół i przedszkoli.

Minister edukacji spotkała się z rodzicami dzieci 6- i 7-letnich, którzy chcą m.in., by ich 6-letnie dzieci odbyły roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne w tych samych przedszkolach, do których chodzą obecnie. Natomiast niektóre samorządy utrudniają im to, tworząc oddziały dla dzieci w wieku 3–5 lat. Problem mają również rodzice, których dzieci miały odroczony obowiązek szkolny w zeszłym roku – jako 6-latki.

To rodzice decydują!

Według minister rodzice nie mają wątpliwości, czy 6-, czy 7-latka posłać do pierwszej klasy, lecz problemem są działania samorządów, które są „niezgodne z prawem lub na granicy prawa”. Minister przypomniała, że to rodzice decydują, czy ich 6-letnie dziecko będzie:

  • w ramach rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego chodzić do przedszkola, w którym było wcześniej,
  • pójdzie do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej,
  • rozpocznie naukę w I klasie.
Minister poinformowała, że wojewodowie będą szczegółowo badać uchwały samorządów dotyczące sieci szkół i przedszkoli. Zapowiedziała również, że zwróci się do kuratorów oświaty, żeby spotkali się z dyrektorami przedszkoli.

Źródło:

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel