Szkolnictwo zawodowe do zmiany

Data publikacji: 18 października 2016 r.
Poleć znajomemu
Szkolnictwo zawodowe do zmiany

Od wielu miesięcy toczy się debata nad zmianami w szkolnictwie zawodowym. Minister edukacji narodowej zapowiedziała, że musi być ono zorganizowane na nowo. Dlatego główne zmiany mają polegać na zorganizowaniu nauki tak, aby odbywała się ona u pracodawcy. Sprawdzamy, co jeszcze może się zmienić.

Pracodawca nauczycielem

Na Kongresie Samorządowym w Opolu minister edukacji zapowiedziała, że nowe projekty ustaw zmienią szkolnictwo zawodowe tak, żeby to pracodawca przygotował ucznia do nowego zawodu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby lepiej przygotować absolwentów przyszłych szkół branżowych do potrzeb rynku pracy. Minister zapowiedziała również, że podstawy programowe są już przygotowywane we współpracy z pracodawcami.

W związku z tym, że w szkołach zawodowych brakuje nauczycieli uczących zawodu, niezbędna jest również zmiana, która pozwoli pracodawcom na to, aby to u nich toczyły się zajęcia.

Zawód – od razu po szkole

Dodatkowe planowane zmiany to m.in.:

  • uczeń ma opuszczać przyszłą szkołę branżową z niezbędnymi certyfikatami,
  • egzaminy zawodowe będą organizowane u pracodawców,
  • uczeń będzie mógł zdobyć uprawnienia niezbędne do wykonywania przyszłego zawodu.

Źródło:

  • Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl).

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel