Poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne - kiedy warto skorzystać z porady?

Data publikacji: 28 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
Poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne - kiedy warto skorzystać z porady?

W ciągu lat spędzonych w szkole lub przedszkolu może pokazać się, że dla naszego dziecka będzie niezbędna pomoc psychologiczno pedagogiczna. Czasami taka wizyta jest sugerowana przez wychowawców, którzy obserwują niepokojące objawy u dziecka. Warto skorzystać wtedy z pomocy i wspomóc rozwój dziecka. Publiczne poradnie to darmowa szansa na pomoc dla uczniów zarówno przedszkoli jak i szkół znajdujących się w danym mieście. 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Poradnie specjalistyczne przyjmują zapisy zarówno telefonicznie jak i osobiście. Warto przypomnieć sobie poszczególne etapy rozwoju dziecka, gdyż mogą się przydać podczas wywiadu, który zapewne będzie z nami przeprowadzał specjalista. Warto przejrzeć oferty poradni i wybrać tą, która zatrudnia specjalistów jak Sensly. Mogą paść pytania o początki mówienia, chodzenia. Przydatne mogą być także wyniki dotyczące przeprowadzonych badań słuchu oraz wzroku. Przed wizytą warto poprosić w placówce edukacyjnej, do której chodzi nasze dziecko, o opinię dotyczącą jego zachowania oraz osiągnięć w nauce. Jeżeli nasze dziecko chodzi już do szkoły można zabrać ze sobą także kopie świadectw.  W diagnozowaniu problemów dydaktycznych przydają się wszystkie szczegóły. 

Diagnoza psychologiczno-pedagogiczna

Jeżeli wcześniej dziecko nie miało przeprowadzonej diagnozy może okazać się, że będzie ona niezbędna do dalszego postępowania. Podczas takiego badania dziecko będzie miało do rozwiązania różnorodne badania, które pomogą sprawdzić czy istnieją podstawy do sądzenia, że istnieją przeszkody, które mają wpływ na osiąganie dobrych wyników w nauce. Tak dzieje się przeważnie, jeżeli zgłaszane trudności dotyczą problemów edukacyjnych.

W przypadku, kiedy zgłaszane trudności dotyczą raczej zachowania dziecka może okazać się, że spotkanie przyjmie bardziej charakter porady rodzicielskiej, podczas której specjaliści udzielają rodzicom porad dotyczących wsparcia dzieci w problematycznych kwestiach. W poradniach organizowane są indywidualne porady, ale także spotkania w formie zajęć warsztatowych czy spotkania grupowe. 

Przeprowadzona diagnoza może zakończyć się wydaniem opinii. Jest to dokument, który zawiera opis indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka. Zostaną tam zawarte jest mocne oraz słabe strony, a także stanowisko poradni. W dokumencie tym specjalista wskaże prawdopodobną przyczynę problemów oraz wskazania dla rodziców oraz nauczycieli odnośnie dalszego postępowania z dzieckiem. Może to okazać się pomocne w szkole podstawowej czy przedszkolu, gdzie być może nauczyciele spojrzą inaczej na problemy dziecka.

Informacje stworzone na podstawie danych zawartych na stronie: https://sensly.com/specjalisci/psycholog-dzieciecy-online

Publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne

Od momentu urodzenia dzieci mogą korzystać z publicznych poradni specjalistycznych, które udzielają stosownego wsparcia. Także młodzież może skorzystać z takich porad i udać się z problemem np. w wyborze kierunku dalszego kształcenia czy drogi zawodowej. Udzielają także młodzieży pomocy psychologiczno pedagogicznej. W poradniach psychologiczno pedagogicznych pomoc zajdą także rodzice, którzy potrzebują wsparcia w aspekcie wychowania dzieci, a także tacy, którzy mają problem z kształceniem dzieci. Mogą być tam poruszane także kwestie poradnictwa rodzinnego. To także poradnictwo pedagogiczne czyli wsparcie dla placówek oświatowych, dydaktycznych i opiekuńczych. Specjaliści mogą udzielać nauczycielom pomocy psychologiczno pedagogicznej w kwestiach, w których mają oni wątpliwości oraz w zakresie realizacji zadań dydaktycznych. Ich działanie kontroluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.

Artykuł partnera

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql