Zapraszamy na relację z kolejnego e-czata w Portalu Oświatowym. A w niej odpowiedzi na pytania dotyczące ruchu kadrowego 2025.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
Z powodu braku godzin dla nauczyciela religii zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze planujemy rozwiązać jego umowę o pracę. Na jakiej podstawie?
W takim przypadku należy dokonać wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Nie jest wymagane cofnięcie skierowania do nauczania religii.
Czy nauczyciel religii zwolniony z powodu zmniejszonej liczby godzin otrzyma odprawę?
Co do zasady tak. Odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy otrzyma nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania. W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jeżeli dojdzie do wypowiedzenia w trybie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela (zob. wyżej), to warunkiem wypłaty odprawy będzie odpowiednia liczebność pracowników szkoły (minimum 20).
Czy w związku z długotrwałą nieobecnością dyrektora szkoły wypowiedzenia stosunku pracy w ruchu kadrowym będzie wręczać wicedyrektor?
Tak. Wicedyrektor automatycznie zastępuje dyrektora szkoły w czasie nieobecności, przejmując jego wszystkie kompetencje, w tym także w zakresie rozwiązywania stosunków pracy (art. 68 ust. 9 Prawa oświatowego).
Nauczyciel otrzymuje propozycję przeniesienia służbowego, na którą wyraża zgodę. Czy poza tą zgodą potrzebna jest dodatkowa informacja o przeniesieniu służbowym?
Nie. Wyrażenie zgody na propozycję przeniesienia służbowego oznacza, że takie przeniesienie jest skuteczne.
Nauczyciel jest dodatkowo zatrudniony w tej samej szkole jako pracownik niepedagogiczny. Czy szczególna ochrona związkowa dotyczy obydwu umów o pracę?
Tak. Szczególna ochrona związkowa dotyczy konkretnego pracownika bez względu na liczbę umów o pracę.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń