E-Czat w Portalu Oświatowym (5 marca 2025 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 6 marca 2025 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (5 marca 2025 r.)

Podczas ostatniego e-czata dużym zainteresowaniem cieszył się temat redukcji liczby godzin religii w roku szkolnym 2025/2026 i związanego z tym ruchu kadrowego

Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:

Czy nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze może prowadzić zajęcia tylko przez 3 dni w tygodniu?

Tak. Wprawdzie skrócenie tygodnia pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć może nastąpić jedynie do 4 dni. Niemniej jednak możliwe jest także zachowanie 5-dniowego tygodnia pracy z jednoczesnym skoncentrowaniem zajęć nauczyciela na mniejszej liczbie dni.

Czy w okresie wypowiedzenia można zwolnić nauczyciela z obowiązku świadczenia pracy?

Tak. Taka możliwość wynika z art. 362 Kodeksu pracy. Nauczyciel zachowuje jednak prawo do wynagrodzenia.

Jak może brzmieć przyczyna rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem religii z powodu zmniejszonej liczby godzin?

W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania przyczyna taką jest brak możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze z powodu zmian w planie nauczania polegających na zmniejszeniu liczby godzin religii (przy czym przyczynę należy skonkretyzować w odniesieniu do stanu faktycznego).

Czy nauczyciel religii zatrudniony na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze zajęć otrzyma odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy związanego ze zmniejszoną liczbą godzin?

Tak. Odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących nauczyciela religii zostanie wypłacona jeżeli szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

Czy nauczyciel początkujący ukarany przez komisje dyscyplinarną naganą z ostrzeżeniem może mieć dobrą lub bardzo dobrą ocenę pracy?

Tak. Uchybienie dyscyplinarne oznacza automatycznie obniżenia oceny pracy nauczyciela. Co więcej, może być ono niezwiązane z jakością pracy nauczyciela.

Relacja z e-czata jest dostępna tutaj.Kolejne spotkanie na YouTube odbędzie się 19 marca 2025 r. w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql