Spóźnienie do pracy i poświadczenie nieprawdy w dzienniku – jakie konsekwencje

Michał Kowalski
Data publikacji: 15 grudnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Spóźnienie do pracy i poświadczenie nieprawdy w dzienniku – jakie konsekwencje

Spóźnienie nauczyciela na lekcje nie jest niczym niezwykłym i najczęściej dyrektorzy wiedzą, jak na nie zareagować. Poważniejszy problem pojawia się, gdy nauczyciel chce to spóźnienie ukryć, potwierdzając w dzienniku odbycie zajęć, które nie zostały przeprowadzone.

Kara porządkowa za spóźnienie

Spóźnienie do pracy jest typowym przejawem uchybienia porządku pracy. Dotyczy to także nauczycieli. Za naruszanie porządku pracy nauczycielowi grozi zaś kara porządkowa:

  • upomnienia,
  • nagany,

Zwykle dyrektor może zatem poprzestać na ukaraniu nauczyciela taką karą.

Spóźnienie jako przewinienie dyscyplinarne

Nie zawsze jednak będzie to odpowiedni środek. Inaczej należy oceniać sytuację, w której nauczyciel spóźnia się na zajęcia z niepełnoletnimi uczniami. Najczęściej w takim przypadku nauczyciel swoim zachowaniem naraża dobro dzieci na niebezpieczeństwo.

Pozostawienie uczniów bez opieki stanowi zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. To przesądza o konieczności zakwalifikowania opisanego czynu jako przewinienia dyscyplinarnego.
Jako że nauczyciel naruszył dobro dzieci, to należy zawiadomić rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. Zawiadomienia należy dokonać w ciągu 14 dni od dnia powzięcia informacji o zdarzeniu.

Odpowiedzialność karna za poświadczenie nieprawdy w dzienniku

Jeżeli dodatkowo nauczyciel potwierdza w dzienniku lekcyjnym realizację zajęć, które się nie odbyły, to konsekwencje będą dużo poważniejsze. W takiej sytuacji jego zachowanie może nosić znamiona przestępstwa poświadczenia nieprawdy w dokumencie mającym znaczenie prawne (art. 271 § 1 Kodeksu karnego).

Za poświadczenie nieprawdy w dzienniku lekcyjnym może grozić kara:
  • pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5,
  • grzywna lub ograniczenie wolno (w wypadkach mniejszej wagi).
W takim przypadku dyrektor musi zawiadomić organa ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez nauczyciela.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql