Wynagrodzenie dla pracownika szkoły w przypadku błędnego skrócenia okresu wypowiedzenia

Łukasz Zygmunt
Data publikacji: 14 czerwca 2023 r.
Poleć znajomemu
Wynagrodzenie dla pracownika szkoły w przypadku błędnego skrócenia okresu wypowiedzenia

Oświadczenie o wypowiedzeniu złożone przez pracownika szkoły jak i przez szkołę może zawierać błędny okres wypowiedzenia. Jeżeli skrócenie okresu wypowiedzenia jest bezprawne, wówczas pracownikowi należy się wynagrodzenie do końca okresu wypowiedzenia wynikającego z przepisów.

Skrócenie okresu wypowiedzenia nie zawsze legalne

Składając wypowiedzenie, pracownik szkoły podaje okres wypowiedzenia. Niejednokrotnie zdarza się, że ten okres jest dłuższy niż wynikający z przepisów. Nie jest też wykluczone niewłaściwe skrócenie okresu wypowiedzenia przez szkołę. O tym, kiedy można skrócić okres wypowiedzenia i jakie wywołuje to skutki płacowe, przeczytasz w artykule: Kilka słów o odszkodowaniu za skrócenie okresu wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony w szkole samorządowej i rządowej wynosi 3 miesiące (w szkole feryjnej musi przypadać na koniec roku szkolnego). W przypadku pozostałych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy w danej szkole i wynosi:
  • 2 tygodnie– zatrudnienie krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc – zatrudnienie przez co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące – zatrudnienie przez co najmniej 3 lata. 

Co przysługuje pracownikowi szkoły w przypadku bezprawnego skrócenia okresu wypowiedzenia

Jaki skutek wywołuje bezprawne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika? Otóż w przypadku wskazania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego. Natomiast pracownikowi szkoły przysługuje wtedy wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.

Występuje tu zatem specyficzna sytuacja. Wypowiedzenie jest bowiem skuteczne ale rozwiązanie umowy o prace następuje z upływem „prawidłowego”, zgodnego z przepisami okresu wypowiedzenia – a nie zawartego w treści wypowiedzenia. Nadto, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do daty upływu wymaganego przepisami okresu wypowiedzenie.

Pracownik szkoły może żądać wynagrodzenia a nie odszkodowania

W przypadku zastosowania krótszego terminu wypowiedzenia niż przewidziany prawem, pracownikowi służy roszczenie o wypłatę wynagrodzenia a nie odszkodowanie czy uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Trzeba wyraźnie rozróżnić kwestię zastosowania nieprawidłowego okresu wypowiedzenia  umowy o pracę od kwestii uzasadnienia samego wypowiedzenia. Innymi słowy, jeżeli pracownik został odsunięty od pracy po upływie błędnie wskazanego krótszego terminu w treści wypowiedzenia,  przysługuje mu roszczenie o zapłatę wynagrodzenia a nie odszkodowania.

Wynagrodzenie wraz z odszkodowaniem za wadliwe wypowiedzenie

Może jednak zaistnieć sytuacja, gdy rozwiązanie umowy o pracę będzie wadliwe co do zasady (np. brak uzasadnienia), jak i zastosowany zostanie skrócony okres wypowiedzenia.

Sąd Najwyższy w wyroku z 17 maja 2012 r. I PK 170/21 uznał, że zasądzenie odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie stosunku pracy nie pozbawia pracownika odrębnego roszczenia o wynagrodzenie w przypadku zastosowania krótszego okresu wypowiedzenia niż wymagany. 

W okresie wypowiedzenia pracownik nadal wykonuje pracę

Jak wskazują eksperci, w takich sytuacjach na szkole i pracowniku nadal ciążą obowiązki wynikające ze stosunku pracy.  „Pracownik powinien zatem świadczyć pracę, a pracodawca – uiszczać wynagrodzenie (art. 22 § 1 KP). Jak się wydaje, taka sytuacja może zaistnieć w przypadku, gdy pomyłka zostanie szybko stwierdzona, a pracodawca skoryguje swoje uchybienie. Jeżeli natomiast pracodawca odsunie pracownika od pracy w błędnym przekonaniu, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy zgodnie z prawidłowo ustalonym okresem wypowiedzenia. Ponadto, podczas biegu wymaganego okresu wypowiedzenia pracownik może także nabyć nowe uprawnienia, np. prawo do urlopu wypoczynkowego lub nagrody jubileuszowej.” - A. Sobczyk(red.), Kodeks pracy. Komentarz. Wyd. 6, Warszawa 2023

Jeżeli nadal biegnie okres „prawidłowego” wypowiedzenia, wtedy pracownik musi świadczyć pracę, o ile został skutecznie poinformowany o omyłce. Oczywiście nie dotyczy to przypadku, w którym w okresie wypowiedzenia korzysta on np. z urlopu wypoczynkowego.

Warto zatem zadbać o pisemną informację o omyłce w terminie wypowiedzenia i wezwać pracownika do stawienia się do pracy.
Łukasz Zygmunt

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql