Odprawa emerytalna po zakończeniu zawieszenia wypłaty emerytury

Patryk Kuzior
Data publikacji: 10 stycznia 2023 r.
Poleć znajomemu
Odprawa emerytalna po zakończeniu zawieszenia wypłaty emerytury

Nauczyciel otrzymuje odprawę emerytalną po ustaniu stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne. Czy dotyczy to także przypadku po zakończeniu zawieszenia wypłaty emerytury lub świadczenia kompensacyjnego? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Sąd Najwyższy.

Odprawa emerytalna dla nauczyciela

Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń, wypłaca się odprawę emerytalną. Odprawa ta wynosi równowartość:

  • 2-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli nauczyciel przepracował w oświacie mniej niż 20 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli nauczyciel przepracował w oświacie co najmniej 20 lat
Odprawa emerytalna należy się w przypadku ustania stosunku pracy związanego z przejściem na dane świadczenie.

Przesłanki odprawy emerytalnej według Sądu Najwyższego

Co oznacza ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę? Otóż problem ten rozwiązał Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w wyroku z 16 czerwca 2011 r. I PK 269/10.

Zdaniem sądu „Przejściem na emeryturę lub rentę jest zamiana statusu pracownika lub pracownika - emeryta (rencisty) na status wyłącznie emeryta (rencisty). Następuje ono zawsze i tylko przez ustanie stosunku pracy. Dopóki bowiem trwa stosunek pracy osoba pobierająca emeryturę (rentę) nie przestaje być pracownikiem. Ani nabycie przez pracownika prawa do emerytury (renty), ani przyznanie świadczenia, ani nawet jego wypłata nie stanowią zdarzeń powodujących ustanie zatrudnienia. Pracownik pobierający emeryturę (rentę) w czasie nieprzerwanie trwającego stosunku pracy przechodzi więc na emeryturę (rentę) dopiero po ustaniu tego zatrudnienia. Przesłanką nabycia prawa do odprawy przez pracownika samorządowego jest zatem istnienie związku między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę lub rentę. Związek ustania stosunku pracy z przejściem na emeryturę lub rentę nie jest tym samym, czym rozwiązanie stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę.”

Odprawa emerytalna po zawieszeniu emerytury

Nauczyciel, któremu ZUS przyznał emeryturę jeszcze w trakcie zatrudnienia, ma zawieszoną wypłatę emerytury. Wprawdzie jest on emerytem, bo ma ustalone prawo do emerytury. Niemniej jednak faktycznie przechodzi na emeryturę dopiero po ustaniu zawieszenia emerytury, bo w tym momencie ustaje jego aktywność zawodowa.

Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela w takiej sytuacji pozostaje w związku z przejściem na emeryturę, co z kolei oznacza nabycie prawa do odprawy.
dr Patryk Kuzior

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql