Skrócenie okresu wypowiedzenia a odprawa

Michał Kowalski
Data publikacji: 7 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Skrócenie okresu wypowiedzenia a odprawa

Skrócenie okresu wypowiedzenia wchodzi w grę także w przypadku nauczycieli. Wiele osób prosi o takie skrócenie, aby otrzymać pensję i wynagrodzenie w tym samym miesiącu. Czy jednak to nie pozbawi ich prawa do odprawy?

Kiedy można zrezygnować z badań wstępnych

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Otóż nauczyciel, który otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, prosi dyrektora o skrócenie okresu wypowiedzenia do 28 sierpnia. A właściwie – składa podanie o wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy. Dyrektor może się zastanawiać – po co i czy to możliwe.

Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie sobie przez nauczyciela odchodzącego na emeryturę możliwości jej pobrania wraz z wynagrodzeniem za sierpień. Jest to więc rozwiązanie atrakcyjne finansowo dla nauczyciela.

Czy dyrektor musi się zgadzać na skrócenie okresu wypowiedzenia

Odpowiedź brzmi – nie musi, ale może. Ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania stosunku pracy jest możliwe na podstawie art. 36 § 6 Kodeksu pracy.

Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy można ustalić za porozumieniem stron.

Rozwiązanie to można zastosować względem nauczycieli. Karta Nauczyciela nie reguluje bowiem takiej instytucji co oznacza, że można odpowiednio zastosować tu przepisy Kodeksu pracy (art. 36 § 6 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela)

Ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania stosunku pracy (czyli skrócenie okresu wypowiedzenia) nie modyfikuje trybu tego rozwiązania. Na przykładzie podanym a początku artykułu – nauczyciel będzie zwolniony w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, choć we wcześniejszym terminie.

W świadectwie pracy należy wskazać:
  • podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy – art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela,
  • wcześniejszy termin rozwiązania stosunku pracy.

Nauczyciel nie straci odprawy

Jako że tryb rozwiązania stosunku pracy pozostaje bez zmian, to nauczyciel może liczyć na świadczenia należne z tytułu tego rozwiązania. W szczególności chodzi tu o:

  • odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy (nadal jest bowiem zwalniany w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela),
  • odprawę emerytalną – jeśli w związku z ustaniem zatrudnienia przechodzi na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie kompensacyjne.
W takim przypadku odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy a nie dopiero 31 sierpnia. Nie zmienia się natomiast termin wypłaty odprawy emerytalnej. Należy ją wypłacić w momencie, gdy nauczyciel okaże decyzję ZUS w sprawie przyznania danego świadczenia.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql