Zarówno dyrektor szkoły, jak i pracownik, chcąc rozwiązać umowę o pracę, muszą przestrzegać zasad ustalania okresu wypowiedzenia umowy o pracę w szkole oraz terminu, w którym okres ten upływa. Sprawdź, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracowników niepedagogicznych, a jaki nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Skorzystaj z kalkulatora okresu wypowiedzenia oraz poznaj sposób na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę w szkole.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole – 3 zasady
Każdą umowę o pracę można rozwiązać za wypowiedzeniem. W takim przypadku rozwiązanie umowy następuje z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 Kodeksu pracy). Trzy zasady rozwiązywania umowy o pracę w szkole za wypowiedzeniem określone w Kodeksie pracy będą miały zastosowanie do wszystkich pracowników, niezależnie od tego czy są zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela czy Kodeksu pracy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Umowa o pracę powinna zawierać dwie daty: dzień podpisania umowy oraz termin rozpoczęcia pracy. Dzięki temu umowę o pracę w szkole można podpisać z wyprzedzeniem, aby zapewnić obsadę kadrową na nowy rok szkolny. Z drugiej strony, w tym okresie mogą pojawić się okoliczności, które sprawiają, że zatrudnienie danej osoby nie jest jednak konieczne. Sprawdź, jak dyrektor szkoły może rozwiązać umowę o pracę po jej podpisaniu, a przed nawiązaniem stosunku pracy.
Skrócenie okresu wypowiedzenia wchodzi w grę także w przypadku nauczycieli. Wiele osób prosi o takie skrócenie, aby otrzymać pensję i wynagrodzenie w tym samym miesiącu. Czy jednak to nie pozbawi ich prawa do odprawy?
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.