skrócenie okresu wypowiedzenia w szkole

odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę – dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Wręczenie nauczycielowi później niż w maju jest możliwe. W takim przypadku należy mu jednak wypłacić odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia. Odszkodowanie to może przysługiwać także innym pracownikom szkoły. Sprawdź, jak się je oblicza i kiedy wypłaca.

Możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia nauczyciela

Przede wszystkim prawo do odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia mają nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach samorządowych oraz rządowych, którzy otrzymali wypowiedzenie w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. Odszkodowanie to przewidziano w art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem istnieje możliwość wręczenia wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć nawet do 31 lipca. Innymi słowy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia takiego nauczyciela do 1 miesiąca. Właśnie w takim przypadku nauczycielowi należy się odszkodowanie.

Więcej o samym skróceniu okresu wypowiedzenia nauczyciela przeczytasz w artykule: Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia w praktyce

Odszkodowanie nie zależy od treści wypowiedzenia

Odszkodowanie należy się w każdym przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia nauczyciela zgodnie z art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela. Co ciekawe, w samym oświadczeniu o wypowiedzeniu i skróceniu okresu wypowiedzenia nie musi znajdować się informacja o skróceniu ani o samym odszkodowaniu. Innymi słowy, może dojść nawet do przypadkowego skrócenia okresu wypowiedzenia i nawet wtedy nauczycielowi przysługuje odszkodowanie. „Oświadczenie woli dyrektora szkoły o rozwiązaniu stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie musi (w ogóle) zawierać informacji o okresie wypowiedzenia, bowiem wynika on z daty doręczenia pisma w konfrontacji z datą zakończenia roku szkolnego. Jeśli zatem zachowany zostaje co najmniej jednomiesięczny okres wypowiedzenia, to rozwiązanie stosunku pracy nie narusza ani art. 20 ust. 3, ani art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela.” (wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 2021 r. I PSKP 9/21). Z czego to wynika? Otóż, przepis art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela zawiera sformułowanie „może być skrócony”, z czego wypływa wniosek, że skrócenie to następuje z samego powodu złożenia wypowiedzenia w późniejszym terminie. Nie jest tu więc konieczne składanie oświadczenia o takim skróceniu.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • za jaki okres należy się odszkodowanie w wyniku skrócenia okresu wypowiedzenia dla nauczyciela zwalnianego z art. 20 Karty Nauczyciela,
  • jak wyliczyć to odszkodowanie,
  • jaki jest termin wypłaty rekompensaty,
  • co w przypadku pozostałych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia i rozwiązanie umowy

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia w praktyce

Niedoręczenie nauczycielowi oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy do końca maja nie oznacza, że pozostanie on w zatrudnieniu do końca następnego roku szkolnego. Wypowiedzenie może zostać wręczone również w czerwcu lub lipcu. Karta Nauczyciela przewiduje bowiem możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. Sprawdź, w których przypadkach dyrektor może zastosować skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia i jakie będą tego skutki. Dowiedz się, jak skrócenie zastosować w przedszkolach i innych szkołach nieferyjnych.

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez dyrektora

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem szkoły feryjnej, z powodów wymienionych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia. Z tego względu oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy powinno zostać doręczone do końca maja. Jednak nauczyciele, którzy nie otrzymają wypowiedzenia w maju, nie mają gwarancji zatrudnienia w następnym roku szkolnym. Dyrektor jeszcze przez dwa miesiące może wręczyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia.

Instytucja skrócenia okresu wypowiedzenia stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania oraz na podstawie umowy na czas nieokreślony została uregulowana w art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia może zostać skrócony do jednego miesiąca, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem następuje w związku z:

      • całkowitą likwidacją szkoły,
      • częściową likwidacją szkoły lub zmianami organizacyjnymi, które powodują:
      • zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub
      • zmiany planu nauczania

uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

    • którzy nauczyciele otrzymają odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia
    • czy okres wypowiedzenia można skrócić na wniosek nauczyciela
    • kiedy skrócenie okresu wypowiedzenia pozbawia prawa do odszkodowania
    • czy skrócenie okresu wypowiedzenia wpływa na prawo do odprawy
    • kiedy stosować art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela, a kiedy art. 36 § 6 Kodeksu pracy

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql