Odwołanie dyrektora szkoły za hejt w internecie (wyrok NSA)

Michał Kowalski
Data publikacji: 12 kwietnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Odwołanie dyrektora szkoły za hejt w internecie (wyrok NSA)

Każdy dyrektor może mieć określone poglądy polityczne. Niemniej jednak prezentowanie ich w postaci obraźliwych i wulgarnych komentarzy czyli hejtu w internecie może doprowadzić do odwołania dyrektora szkoły z funkcji kierowniczej.

Hejt w internecie przyczyną odwołania dyrektora

Sprawa dotyczyła dyrektora, który w komentarzach na jednym z portali internetowych publikował wulgarne i obraźliwe komentarze dotyczące osób, z których poglądami politycznymi się nie zgadzał. Komentarze te dotyczyły m.in. wyglądu, sposobu wymowy czy oceny sytuacji politycznej w Polsce. Były one publikowane wielokrotnie już od 2018 r. W konsekwencji organ prowadzący odwołał dyrektora z funkcji kierowniczej ze skutkiem natychmiastowym w trybie art. 66 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego ze względu na wystąpienie szczególnie uzasadnionego przypadku. Przeczytaj także: Odwołanie ze stanowiska kierowniczego w orzecznictwie sądów administracyjnych

Zarządzenie w sprawie odwołania zostało zaskarżone przez dyrektora do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który oddalił skargę. W związku z tym sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten zaś oddalił skargę na orzeczenie WSA.

Sąd nie uwierzył w atak hakerski

Jakie były motywy rozstrzygnięcia? Przede wszystkim sąd nie zgodził się z argumentacją, że dyrektor nie wiedział o wpisach, gdyż są one wynikiem ataku hakerskiego. Wulgarne i obraźliwe wpisy były bowiem publikowane w ciągu 2 lat. Co więcej, gdyby nawet był to atak hakerski, to dyrektor powinien wówczas zawiadomić organa ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Tymczasem takie działania nie zostały podjęte. Dlatego takie tłumaczenia uznano za niewiarygodne.

Problemem sposób prezentowania poglądów politycznych

NSA zaznaczył, że tego typu wypowiedzi w internecie rzutują na renomę zawodową i autorytet dyrektora, jak i nauczyciela. Oczywiście dyrektor szkoły może posiadać, tak jak każdy, określone poglądy polityczne. Niemniej jednak, piastując stanowisko kierownicze w szkole, osoba taka powinna powstrzymywać się od ich ostentacyjnego prezentowania, tym bardziej w wulgarnej i obraźliwej formie.

Wulgarne komentarze godzą w dobro uczniów

Okazywanie poglądów politycznych w zakresie wykonywania pracy w połączeniu z okazywaniem braku szacunku dla osób o odmiennych poglądach godzi bowiem w obowiązek:

  • kształcenia i wychowywania młodzieży w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka,
  • dbania o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.

Oznacza to, że dyrektor nie przestrzegał kluczowych dla systemu nauczania wartości, a mianowicie szacunku do innych osób, tolerancji i nie kształtował w tym kierunku postaw uczniów. W takim przypadku nie mógł on dalej pełnić funkcji kierowniczej, ponieważ mogłoby to destabilizować funkcjonowanie szkoły.

Dyrektor może utracić zdolność do pełnienia funkcji kierowniczej z przyczyn etycznych.
Źródło:
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2023 r. (III OSK 7365/21)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql