Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Odwołanie z funkcji kierowniczej

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące powierzania stanowisk kierowniczych w szkole i przedszkolu. Poznaj zasady powoływania dyrektora szkoły oraz wicedyrektora szkoły. Dowiedz się, w jaki sposób możesz odwołać kadrę kierowniczą Twojej placówki.

Odwołanie dyrektora szkoły - jak zaskarżyć je do sądu

Bezprawne odwołanie dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego - jak się przed tym bronić

Zarządzanie szkołą to trudna sztuka. Każdy dyrektor musi jednocześnie pełnić rolę nauczyciela, pracodawcy, menedżera i prawnika. Mnogość i stopień skomplikowania przepisów prawa oświatowego powoduje, że dyrektorzy często popełniają błędy. Uchybienia w dokumentacji pracowniczej, gospodarce finansowej szkoły czy też inne błędy o charakterze organizacyjnym nie uzasadniają jednak odwołania dyrektora ze skutkiem natychmiastowym z pełnionej funkcji. Sprawdź, jakie roszczenia przysługują w przypadku, gdy organ prowadzący bezprawnie odwoła dyrektora ze stanowiska.

Rezygnacja ze stanowiska dyrektora szkoły przed jego powierzeniem

Pytanie: Czy przyszły dyrektor szkoły może złożyć rezygnację ze stanowiska kierowniczego po konkursie ale przed jego powierzeniem.

Rezygnacja z funkcji kierowniczej w szkole – co oznacza dla dyrektora

Wszystko o rezygnacji z funkcji dyrektora szkoły lub innej funkcji kierowniczej

Chcesz zrezygnować z funkcji dyrektora lub innej kierowniczej z powodów zdrowotnych, osobistych, finansowych czy po prostu w zamiarze przejścia na emeryturę? Zastanawiasz się, jak to zrobić, żeby móc jak najszybciej zaprzestać wykonywania dodatkowych obowiązków? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla ciebie. Sprawdź, jak zgodnie z prawem zrezygnować z funkcji dyrektora w szkole.

Odwołanie dyrektora szkoły za hejt w internecie (wyrok NSA)

Odwołanie dyrektora szkoły za hejt w internecie (wyrok NSA)

Każdy dyrektor może mieć określone poglądy polityczne. Niemniej jednak prezentowanie ich w postaci obraźliwych i wulgarnych komentarzy czyli hejtu w internecie może doprowadzić do odwołania dyrektora szkoły z funkcji kierowniczej.

Odwołanie dyrektora szkoły w związku z likwidacją placówki – czy konieczne

Pytanie: Dyrektorowi szkoły powierzono to stanowisko do 31 sierpnia 2025 r. Dwa lata przed zakończeniem kadencji dyrektora następuje likwidacja szkoły. Czy organ prowadzący ma obowiązek wskazać dyrektorowi inne miejsce pracy na okres, do kiedy miał  powierzoną tę funkcję? Czy powinien odwołać dyrektora likwidowanej szkoły?

Kurator oświaty w obsadzie funkcji kierowniczych

Kurator oświaty w obsadzie funkcji kierowniczych

Kurator oświaty w obecnym stanie prawnym ma wpływ na powoływanie i odwoływanie nauczycieli z funkcji kierowniczych. Po wejściu w życie nowelizacji Prawa oświatowego nazywanej Lex Czarnek 2.0. wpływ ten będzie silniejszy niż dotychczas. Sprawdź, jaka jest rola kuratora w obsadzie funkcji kierowniczych w szkole.

Jak dochodzi do odwołania dyrektora placówki doskonalenia nauczycieli

Odwołanie dyrektora placówki doskonalenia nauczycieli

Dyrektor placówki doskonalenia nauczycieli również podlega powołaniu i odwołaniu z funkcji kierowniczej. Jak się jednak okazuje, nie są to te same zasady, co w przypadku innych placówek.

Konflikt personalny a odwołanie z funkcji kierowniczej

Konflikt personalny a odwołanie z funkcji kierowniczej

Co do zasady konflikt personalny pomiędzy wicedyrektorem a dyrektorem nie może być podstawą odwołania tego pierwszego z funkcji kierowniczej. Co do zasady, zatem czy istnieją przypadki, kied konflikt personalny może skutkować legalnym odwołaniem wicedyrektora? By uzyskać odpowiedź na to pytanie, warto przeanalizować niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 czerwca 2022 r. III OSK 5073/21.

Nowy dyrektor nie może samowolnie wymieniać kadry kierowniczej

Nowy dyrektor nie może samowolnie wymieniać kadry kierowniczej

Niejednokrotnie nowo powołany dyrektor uważa, że może swobodnie dobrać sobie współpracowników na pozostałych stanowiskach kierowniczych. Nie jest to jednak prawda. Wymiana kadry kierowniczej jest bowiem znacznie ograniczona.

Skutki działań dyrektora mogą wystąpić po zakończeniu kadencji

Skutki działań dyrektora mogą wystąpić po zakończeniu kadencji

W niektórych przypadkach skutki działań dotychczasowego dyrektora mogą wystąpić dopiero w trakcie kadencji nowego. Czy jest to dopuszczalne? Czy też dotychczasowy dyrektor powinien powstrzymać się od tego typu czynności? Wyjaśnienie w artykule.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty