Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu niepublicznym – w jakich godzinach organizować

Pytanie: W jakich godzinach przedszkole niepubliczne może prowadzić zajęcia dodatkowe (taniec, basen), za które płacą rodzice? Czy zajęcia te mogą odbywać się przed południem? Czy też muszą odbywać się w godzinach poza podstawą programową?

Czy po rekrutacji gmina musi zapewnić miejsce dla dziecka, które zgłoszono do przedszkola w ciągu roku

Pytanie: Gmina ma obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolu dla wszystkich dzieci ustawowo objętych wychowaniem przedszkolnym. Organ wykonawczy JST określa harmonogram rekrutacji do przedszkoli i jest on realizowany. Jeżeli rodzic zgłosi dziecko uprawnione do objęcia wychowaniem przedszkolnym po zakończeniu rekrutacji, także uzupełniającej, np. w listopadzie, a w przedszkolach nie ma już miejsc, to czy gmina ma nadal obowiązek zapewnienia tego miejsca w przedszkolu w tym roku szkolnym?

Co zrobić, gdy na drugim etapie rekrutacji do przedszkola zostało 1 miejsce i wiele kandydatów z tą samą liczbą punktów

Pytanie: Po drugim etapie rekrutacji do przedszkola publicznego zostało 1 miejsce. Kłopot jest w tym, że jest kilkoro dzieci z tą samą liczbą punktów (wg kryteriów określonych przez organ prowadzący). Co w takiej sytuacji ma zrobić komisja rekrutacyjna?

Informacja o funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu – czy jest wzór

Pytanie: Placówka ma wystawić informację o funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu dla poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy dyrektor ma obowiązek wypełnić ją dokładnie wg wskazań poradni - na konkretnym przygotowanym przez nią arkuszu? Czy forma może pozostać taka, jaką za stosowne uzna dyrektor, oczywiście uwzględniając wszystkie niezbędne informacje na temat dziecka.

Zastępstwo na nieobecnego dyrektora przedszkola, gdy prowadzi zajęcia

Pytanie: Jeżeli dyrektor przedszkola niepublicznego (na warunkach publicznego) jest jednocześnie jedyną osobą prowadzącą zajęcia dydaktyczne z dziećmi (jest to przedszkole, które obecnie nie przekracza liczby dzieci 25), to jak postąpić w sytuacji, gdy przebywa na zwolnieniu lekarskim/urlopie? Co z wypełnianiem dziennika, podpisami oraz realizacją podstawy programowej? Czy w takim wypadku dziennik, w tym tygodniu, w którym osoba ta przebywa na zwolnieniu/urlopie, pozostaje nie uzupełniony?

Harmonogram rekrutacji do przedszkola – czy można ustalić na kilka lat

Pytanie: Czy harmonogram postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do przedszkoli organ prowadzący obowiązany jest ustalać każdego roku, czy może ustalić terminy na kilka lat szkolnych?

Czy ustalenie opłat w przedszkolu powinno być potwierdzone decyzją administracyjną

Pytanie: Jak powinien wyglądać wzór decyzji administracyjnej dotyczącej opłat rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu?

Zmiana ramowego rozkładu dnia w przedszkolu

Pytanie: Jak prawnie uregulowana jest zmiana ramowego rozkładu dnia w przedszkolu?

1c79673fb510f84156f9ed81c8b5d02775996c2b-xlarge

Poznaj konsekwencje nieprawidłowości w statucie przedszkola

Kurator może przeprowadzić kontrolę zgodności statutu z obowiązującymi regulacjami. Jeżeli statut nie jest dostosowany do nowych przepisów , to dyrektor kierujący placówką musi liczyć się z konsekwencją zastosowania wobec niego środków przysługujących organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny. Sprawdzamy, jakie będą konsekwencje zakwestionowania zgodności statutu z prawem oświatowym.

Czy jest możliwość powołania jednej komisji rekrutacyjnej do kilku przedszkoli

Pytanie: W miejscowości funkcjonują 3 przedszkola prowadzone przez gminę. Rodzice, korzystając z możliwości jaką daje przepis art. 156 ustawy Prawo oświatowe, składają wnioski o przyjęcie dziecka do 2-3 przedszkoli. Skutkiem tego te same dzieci są kwalifikowane jako przyjęte przez poszczególne komisje do danego przedszkola, tym samym blokują miejsca w przedszkolu innym dzieciom, do czasu zanim sytuacja nie wyjaśni się we wrześniu. Czy istnieje prawna możliwość, aby na pewnym etapie postępowania rekrutacyjnego 3 komisje rekrutacyjne wspólnie ustalały wyniki postępowania rekrutacyjnego?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty