Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

aa44f36c987484a2e4d122a02a224a9458c03c1b-xlarge

Czy upublicznianie w przedszkolu informacji o zadłużonych rodzicach jest dozwolone

Niezależnie od okoliczności zaniedbywania obowiązku dokonywania opłat za przedszkole przez rodziców, informacja o zadłużeniu nie powinna być upubliczniana. Niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych bowiem naraża dyrektora placówki na odpowiedzialność karną. Sprawdzamy, dlaczego upublicznianie informacji o osobach, które nie dokonują terminowo opłat, jest niedozwolone!

Utworzenie publicznego przedszkola – kiedy podjąć uchwałę

Pytanie: Gmina zamierza powołać nową jednostkę – gminne publiczne przedszkole, które w części będzie finansowane ze środków UE. Jakie są poszczególne etapy (procedury) tworzenia tego typu jednostki? Co zrobić w pierwszej kolejności: zmienić uchwałę dotyczącą sieci przedszkoli, czy podjąć uchwałę o utworzeniu jednostki?

Likwidacja oddziałów przedszkola niepublicznego – zasady postępowania

Pytanie: Stowarzyszenie prowadzące niepubliczne przedszkole z 4 oddziałami zamiejscowymi zamierza od 1 września 2018 podzielić je na dwa niepubliczne przedszkola: jedno z 2 oddziałami zamiejscowymi, drugie z jednym. Nastąpi więc likwidacja 3 oddziałów zamiejscowych w istniejącym przedszkolu i otwarcie drugiego przedszkola. Czy obowiązuje w takim przypadku zawiadomienie rodziców o zmianie do końca lutego? Czy w celu założenia drugiego przedszkola stosuje się zapisy określone w ustawie Prawo oświatowe dotyczące powołania nowego przedszkola niepublicznego? Czy na te zmiany musi wyrazić zgodę kurator oświaty?

Założenie klubu dziecięcego – czy wymaga prowadzenia działalności gospodarczej

Pytanie: Czy prowadząc niepubliczny klub dziecięcy (jako właściciel), trzeba mieć założoną działalność gospodarczą?

5efcea8fe8359575948a435cd0760b533a395211-xlarge

Podsumowanie I półrocza w przedszkolu – zadania dyrektora

Zakończenie półrocznej pracy przedszkola to odpowiedni czas, by omówić z radą pedagogiczną sprawy istotne dla jakości jego pracy i dalszego rozwoju. Na co zwrócić szczególną uwagę, jakie zagadnienia omówić na zebraniu – przedstawiamy wskazówki dla dyrektora do podsumowania pracy przedszkola.

Dodanie do statutu zapisów o stanowiskach kierowniczych

Pytanie: Czy dodanie do statutu przedszkola publicznego stanowiska dyrektora ds. administracyjnych i dyrektora ds. pedagogicznych obejmuję nowelizacja statutu, czy to już jest nowy statut?

Jak ująć w statucie szkoły z oddziałami przedszkolnymi zapisy o czasie pracy przedszkola

Pytanie: W szkole funkcjonuje oddział przedszkolny. Czy w statucie szkoły można dokonać zapisu „Przedszkole jest placówką feryjną zgodnie z harmonogramem dni wolnych i przerw świątecznych ustalonych przez dyrektora szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną i organem prowadzącym”?

Zapisy statutu przedszkola niepublicznego

Pytanie: Czy statut przedszkola niepublicznego może zawierać zapisy typu: szczegółowe zasady dotyczące zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa zawarte są w odrębnych dokumentach lub szczegółowe warunki organizowania kształcenia specjalnego (udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej) określają odrębne przepisy? Na ile szczegółowy powinien być statut przedszkola?

Organizacja zajęć dodatkowych w przedszkolu publicznym

Pytanie: Czy w przedszkolu publicznym, w którym organem prowadzącym jest osoba fizyczna, poza podstawą programową, mogę odbywać się zajęcia dodatkowe (np. karate, taniec) finansowane przez rodziców? Na jakich zasadach mogłyby odbywać się takie zajęcia, aby wszystko było zgodne z przepisami?

Kto wprowadza i zatwierdza zmiany w statucie przedszkola niepublicznego

Pytanie: Jeżeli w przedszkolu niepublicznym nowy statut przygotowała osoba prowadząca, która jest jednocześnie dyrektorem, to czy ona nadaje statut, czy przedstawia projekt radzie pedagogicznej i ona podejmuje uchwałę ws. przyjęcia nowego statutu?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty