Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Archiwalny Zasady funkcjonowania oddziału przedszkolnego przy zespole szkół

Pytanie: Proszę o określenie zasad funkcjonowania oddziału przedszkolnego przy zespole szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum). Chodzi mi o regulację prawną (statut, program wychowawczy) - jak skonstruować te dokumenty, czy będą one wspólne  czy oddzielne? Jak sporządzić umowę o pracę z nauczycielką oddziału przedszkolnego? Czy obowiązuje ją 35 dni urlopu, czy tak jak pozostałych nauczycieli w zespole? Czy i jak powinien funkcjonować oddział przedszkolny w dni wolne i wakacje?

Archiwalny Oddział przedszkolny w szkole – czy mogą być dzieci z różnych grup wiekowych

Kiedy w środowisku lokalnym jest niewielka liczba dzieci podlegających obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu lub, gdy zabrakło dla nich miejsca w przedszkolu, oddział przedszkolny można stworzyć w szkole. Sprawdź, czy wolno łączyć w nim wychowanie przedszkolne dzieci z różnych grup wiekowych.

Archiwalny Dzieci odkrywają swoją seksualność - jak rozmawiać na "te" tematy

Pytanie: Dominik, podczas przebierania się w sali do gimnastyki korekcyjnej, zdjął majtki i pokazywał pupę innym dzieciom. Agatka w trakcie swobodnych zabaw wymyśliła, że jest lekarzem. Dotykała koleżankę, oglądała jej ciało i widać było, że sprawia jej to dużo przyjemności. Innym razem Zosia i Kamil próbowali się całować, czym wywołali śmiech całej grupę, a sami byli bardzo z siebie zadowoleni. Na pytanie nauczycielki, co robią, odpo­wiedzieli, że są mamą i tatą. Jak należy reagować na takie sytuacje i rozmawiać z dziećmi o seksualności?

Archiwalny Program wychowawczy w przedszkolu - zasady dopuszczenia do użytku

Pytanie: Jakim dokumentem przyjmuje się do realizacji wybrany program wychowania przedszkolnego? Z przepisów prawa wynika, że zatwierdza go dyrektor. W obowiązujących kompetencjach rady pedagogicznej brak zapisu (jak poprzednio), że rada przyjmuje uchwałą program do realizacji. Czy można to zdrobić za pomoca zarządzenia dyrektora?

Archiwalny Zasady tworzenia oddziałów w przedszkolach niepublicznych i przyznawania dotacji na dzieci

Pytanie: Ustawa o sytemie oświaty reguluje zasady tworzenia oddziałów w przedszkolach publicznych, określając również ilość dzieci w oddziale. Czy przepisy te mają zastosowanie do przedszkoli niepublicznych? W przedszkolu takim odziały liczą bardzo często ponad 30 dzieci. Jak w tej sytuacji powinna postapić jednostka samorządu terytorialnego, która udziela dotację? Czy dotacja ta powinna być przyznana na wszystkie dzieci, czy należy się tu odnieść do statutowych przepisów przedszkoli publicznych?

Archiwalny Sytuacja kryzysowa w kuchni przedszkolnej

Warunkiem jakości posiłków przygotowanych dla dzieci jest spełnienie przez kuchnię przedszkolną wymagań sanitarno-higienicznych oraz przestrzeganie ustalonych procedur i instrukcji. Zdarzają się sytuacje, które należy uznać za krytyczne lub za takie, które stanowią potencjalne zagrożenie dla funkcjonowania kuchni przedszkolnej. Są to brak wody lub jej niewłaściwa jakość, zepsute produkty spożywcze. Sprawdź instrukcje kryzysowe, które pozwolą uniknąć narażenia dzieci na zatrucie pokarmowe lub inne choroby przenoszone na drodze pokarmowej.

Archiwalny Przepisy prawa oświatowego obowiązujące przedszkole niepubliczne

Prowadząc przedszkole niepubliczne, ich właściciele lub dyrektorzy zadają sobie często pytanie, jakie przepisy prawa oświatowego dotyczą tej działalności. Tylko nieliczne przepisy prawa oświatowego dotyczą przedszkoli niepublicznych wprost i w całości. Większość zapisów dotyczy ich częściowo, a nawet bardzo wybiórczo, szczególnie jako konsekwencja zapisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Sprawdź, jakie regulacje prawne dotyczą placówek prowadzonych przez podmioty inne niż gminy!

Archiwalny Co trzeba wiedzieć o kontroli PIP?

Przepisy ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy nakładają na dyrektora przedszkola szereg obowiązków. Przygotuj się na ewentualność kontroli PIP i już teraz sprawdź, co może skontrolować oraz jaką dokumentację należy przygotować, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Za naruszenie przepisów prawa pracy grozi nawet 30 tys. zł kary!

Archiwalny Jak postępować z dziećmi z zaburzeniami nerwicowymi?

Gdy bodźce zewnętrzne przekraczają możliwości percepcyjne dziecka, reaguje ono często nieadekwatnie do sytuacji. Reakcja ta może być natychmiastowa lub odroczona. Niejednokrotnie ulega ona uogólnieniu i utrwaleniu, przeradzając się w zaburzenia o charakterze nerwicowym. Zobacz, jak radzić sobie z najczęściej problemami nerwicowymi dzieci. Podpowiedz rodzicom, jak powinni postępować, aby pomóc swojemu dziecku.

Archiwalny Otyłość: zagrożenia, leczenie, profilaktyka

Okres wczesnego dzieciństwa to okres krytyczny dla rozwoju otyłości w wieku dorosłym. Ponad 90 proc. przypadków otyłości występującej w wieku rozwojowym to tzw. otyłość prosta (pierwotna). Przedszkole jest miejscem, gdzie ujawniają się złe nawyki żywieniowe.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty