Rada rodziców w gimnazjum włączanym do podstawówki – co z finansami

Dariusz Skrzyński

Dariusz Skrzyński

Prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego
Data publikacji: 5 września 2017 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny
Pytanie: Gimnazjum jest włączane do szkoły podstawowej. Czy rada rodziców likwidowanego gimnazjum, która zamyka swoje konto na wniosek banku, może zlikwidować swoje rozliczenia i nie przekazywać ich do wglądu dyrektorowi podstawówki?
Odpowiedź: Tak. Przepisy nie zobowiązują do przekazywania dyrektorowi, nawet do wglądu, dokumentacji finansowej rady rodziców, w tym związane z zamknięciem rachunku bankowego. Być może sama rada rodziców wprowadziła takie zasady w regulaminie swojej działalności.

Działalność rady rodziców – niezależna od działalności szkoły

Rada rodziców określa zasady wydatkowania funduszy w uchwalanym regulaminie swojej działalności (art. 83 ust. 4 ustawy – Prawo oświatowe). Żaden przepis nie wymaga od rady informowania dyrektora o swoich sprawach finansowych. Fundusze rady rodziców pochodzą z dobrowolnych składek, tym bardziej uzasadnionym jest, aby rada rodziców posiadała swobodę zarządzania środkami, w tym decydowania co do celów wydatkowania tych środków.

Przeznaczenie zgromadzonych środków musi być związane z funkcjonowaniem danej szkoły i związanymi z tym potrzebami. Nie jest to jednak podstawą do wymagania od rady przedstawiania dokumentów rady, w tym finansowych, nawet do wglądu.

Dyrektor nie żadnych kompetencji w zakresie odgórnego wpływania na wydatkowanie funduszy rady, zatem nie ma również kompetencji do zapoznawania się z dokumentacją finansową rady rodziców. Dotyczy to również przypadku gdy rada rodziców gimnazjum likwiduje konta bankowe, bo formalnie zostanie wchłonięta do szkoły podstawowej.

Dariusz Skrzyński

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel