Doraźne zastępstwa dla dyrektora w czasie pandemii

Michał Kowalski
Data publikacji: 17 marca 2021 r.
Poleć znajomemu
Doraźne zastępstwa dla dyrektora w czasie pandemii

Okres pandemii to częste nieobecności nauczycieli z powodu zachorowań czy nawet kwarantanny. Dotyczy to w szczególności przedszkoli, które pracują stacjonarnie. W związku z nieobecnością nauczycieli dyrektorzy przedszkoli, dla zapewnienia funkcjonowania oddziałów, dość często sami realizują zajęcia w ramach zastępstw. Czy to dopuszczalne? Co z wynagrodzeniem dyrektora?

Istota godzin doraźnych zastępstw

Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

Doraźne zastępstwa nie są zakazane

Przepisy nie zabraniają dyrektorom realizowania doraźnych zastępstw, inaczej niż w przypadku godzin ponadwymiarowych. Zabronić im tego nie może także organ prowadzący

Godziny doraźnych zastępstw nie są tym samym co godziny ponadwymiarowe.

Doraźne zastępstwa zawsze płatne

Jeżeli dyrektor realizował doraźne zastępstwa (nie zamiast swoich obowiązków ale obok tych obowiązków), wówczas oczywiście należy mu się dodatkowe wynagrodzenie. Dyrektor nie może zrzec się prawa do tego wynagrodzenia.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql