Czy przejazd nauczyciela na szkolenie lub kurs może zostać sfinansowany w ramach zwrotu kosztów podróży służbowej? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku okoliczności.
Przepisy Karty Nauczyciela nie regulują kwestii podróży służbowej nauczycieli zarówno na obszarze kraju, jak i poza jego granicami. W tym zakresie zgodnie z treścią art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela regulacja prawna znajduje się w przepisach Kodeksu pracy.
Podstawę podróży służbowej stanowi polecenie wyjazdu służbowego, tzw. delegacja.
Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe przewidują, że z środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli mogą być pokryte m.in. koszty związane z podróżą służbową nauczycieli biorących udział w formach doskonalenia zawodowego nauczycieli, o których mowa w art. 70a ust. 3a Karty Nauczyciela. Co więcej formy i specjalności doskonalenia zawodowego, które pracodawca zamierza sfinansować w danym roku muszą zostać ujęte w planie dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli na dany rok kalendarzowy.
Jeśli pracownik z własnej inicjatywy (bez skierowania pracodawcy) podnosi własne kwalifikacje zawodowe, to delegacja nie przysługuje. Jedynie w przypadku, gdy dyrektor szkoły oddelegował pracownika np. na szkolenie (zgodnie z planem dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli na dany rok kalendarzowy) to pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Co więcej, ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli można pokryć koszty związane z podróżą służbową, jednakże aby dopuszczalne było finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ze środków, o których mowa w art. 70a Karty Nauczyciela, formy tego doskonalenia powinny być organizowane przez podmioty określone w art. 70a ust. 3a Karty Nauczyciela, a więc placówki doskonalenia nauczycieli, szkoły wyższe lub inne podmioty, których zadania statutowe obejmują doskonalenie zawodowe nauczycieli.
Jeśli więc, dyrektor szkoły nie skierował pracownika na to szkolenie, szkolenie nie było ujęte w planie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, a szkoła jedynie wspiera finansowo daną formę dokształcania nauczyciela na podstawie zawartej umowy o wsparcie indywidualne, to w mojej ocenie nauczycielowi nie przysługuje delegacja na szkolenie. Pracownik bowiem podnosi kwalifikacje nie na podstawie skierowania pracodawcy, ale z własnej inicjatywy. W tym przypadku pracodawca ponosi jedynie koszty, do których zobowiązał się w umowie o wsparcie indywidualne.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń