Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Podstawa programowa

Znajdziesz tu niezbędne informacje dotyczące podstawy programowej w przedszkolu. W ostatnich latach podstawa często się zmienia, warto więc na bieżąco śledzić wszystkie nowe przepisy. Poznaj odpowiedzi ekspertów dotyczące m.in. nauki obowiązkowego języka obcego, prowadzenia zajęć specjalistycznych, a także monitorowania podstawy przez dyrektora. Wszystkie najważniejsze informacje o prowadzeniu zajęć w przedszkolu znajdziesz w jednym miejscu!

Dodatkowe zajęcia z angielskiego w przedszkolu niepublicznym mogą być uwzględnione w podstawie programowej

Pytanie: W przedszkolu niepublicznym jest szeroka gama zajęć dodatkowych odpłatnych, w tym dwa razy tygodniowo język angielski. Czy poza tymi zajęciami zobowiązani jesteśmy prowadzić zajęcia z języka angielskiego w ramach realizacji podstawy programowej obejmującej przygotowanie do nauki angielskiego w grupie 6-latków?

Język obcy także w oddziałach przedszkolnych dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami

Pytanie: W  ośrodku szkolno-wychowawczym są oddziały przedszkolne (dla dzieci autystycznych i z niepełnosprawnością sprzężoną). Czy jest obowiązek nauczania języka obcego w tych grupach? Jeśli tak, to jak ma wyglądać organizacja takiego nauczenia (jaki język, ile czasu na grupę)?

Frekwencja w „zerówce” poniżej 50% nie skutkuje odroczeniem obowiązku szkolnego

Nawet jeśli dziecko ma niską frekwencje na zajęciach rocznego przygotowania przedszkolnego, to i tak dyrektor nie może odroczyć obowiązku szkolnego wychowanka. W takiej sytuacji przepisy nie przewidują konsekwencji dla dziecka, a jedynie dla rodziców, na których za niespełnienie obowiązków czeka kara pieniężna.

Nauczanie religii w przedszkolu - kiedy powinno się odbywać?

Pytanie: Czy nauczanie religii w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej powinno odbywać się w ramach czasu przeznaczonego na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę tj. w ramach 5 godzin dziennie?

Obowiązek nauki religii w przedszkolu - od jakiego wieku?

Pytanie: Od jakiego wieku dzieci w przedszkolu powinny uczyć się religii? Jest ona obowiązkowa dla 5 czy 6-latka?

Archiwalny Zajęcia specjalistyczne w przedszkolu – czy w ramach podstawy programowej

Pytanie: Czy zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu (zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne) od września 2017 r. mogą być prowadzone w godzinach podstawy programowej?

Archiwalny Kto powinien prowadzić zajęcia rytmiki wynikające z nowej podstawy programowej

Pytanie: W nowej podstawie programowej, która będzie obowiązywała od 1 września 2017 r., w warunkach realizacji (pkt 13) nadmienione jest ,,że zajęcia z rytmiki powinny być prowadzone w każdej grupie wiekowej". Kto powinien prowadzić te zajęcia, nauczyciel wychowania przedszkolnego czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do zajęć z rytmiki?

Prywatne przedszkole

Archiwalny Co nowego w podstawie programowej wychowania przedszkolnego – omówienie zmian

Od 1 września 2016 r. w przedszkolach powinna być stosowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia MEN z 17 czerwca 2016 r. Zmienioną podstawę należy dostosować do pracy z dziećmi. Poznaj szczegóły nowych wytycznych.

Archiwalny Obowiązkowy język obcy w przedszkolu - wymiar zajęć

Pytanie: W jakim wymiarze godzin należy realizować obowiązkowy język angielski w oddziałach przedszkolnych dla 5 - 6-latków?

5df178e152c907856bafc18f7a7e35d500adb9b0-large

Archiwalny Język obcy w przedszkolu - komu powierzyć prowadzenie zajęć

Od 1 września 2015 r. dyrektor przedszkola będzie musiał zorganizować nauczanie języka obcego dzieciom pięcioletnim w ramach podstawy programowej. Przez 5 lat wymagania kwalifikacyjne do nauczania języków obcych są łagodniejsze, ale może zdarzyć się tak, że obecnie zatrudnieni nauczyciele nie mają udokumentowanej nawet podstawowej znajomości danego języka. Sprawdź, co zrobić , gdy w przedszkolu nie ma osoby, która będzie mogła prowadzić zajęcia z języka obcego.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel