Czy od 1 stycznia 2022 r. poradnie muszą uwzględnić Międzynarodową Klasyfikację ICD 11

Marzenna Czarnocka
Data publikacji: 24 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
Czy od 1 stycznia 2022 r. poradnie muszą uwzględnić Międzynarodową Klasyfikację ICD 11

Co z nazewnictwem dotyczącym autyzmu? Czy błędem jest obecnie używanie określenia "zespół Aspergera"? Czy poradnie psychologiczno-pedagogiczne muszą wydawać od 1 stycznia orzeczenia "po staremu" z uwagi na autyzm, w tym zespół Aspergera? Czy też według nowej klasyfikacji?

Aktualnie obowiązują dotychczasowe przepisy

Do czasu oficjalnego tłumaczenia klasyfikacji ICD 11 stosuje się oficjalnie przyjętą w Polsce klasyfikację ICD 10. Z uwagi na brak zmian w przepisach dotyczących orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego, również w tym aspekcie obowiązują dotychczasowe przepisy.

5-letni okres na wdrożenie nowej klasyfikacji

Jedenasta wersja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. jako klasyfikacja międzynarodowa. Natomiast Polska, podobnie jak inne kraje, ma 5-letni okres na wdrożenie tej klasyfikacji i dostosowanie jej do systemu krajowego.

Takie stanowisko zostało również wyrażone w odpowiedzi Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia na petycję PET/IV/38/21 z 12 kwietnia 2021 r. Zgodnie z tym stanowiskiem:

  • tłumaczenie jedenastej rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) będzie dokonane w ramach realizacji projektu Poprawa jakości informacji medycznej dzięki wzrostowi kompetencji, wiedzy oraz umiejętności pracowników podmiotów leczniczych w zakresie prawidłowego posługiwanie się klasyfikacją ICD-11 (I etap prac). Projekt ma trwać do 30 czerwca 2023 r.;
  • jedenasta rewizja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., natomiast Polska, podobnie jak pozostałe państwa, ma 5-letni okres przejściowy na jej wdrożenie.
Decyzja o dacie wdrożenia zostanie podjęta po stwierdzeniu, że krajowy system informacji jest przygotowany do posługiwania się tą klasyfikacją.
W związku z powyższym należy uznać, że aktualnie wersja ICD-10 jest jedyną obowiązującą w języku polskim. Zatem również w systemie orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego obowiązują dotychczasowe rozwiązania.
Marzenna Czarnocka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql