Ocena kandydata na stanowisko kierownicze

Michał Kowalski
Data publikacji: 4 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Ocena kandydata na stanowisko kierownicze

Aby objąć funkcję kierowniczą w szkolę, należy legitymować się aktualną oceną pracy lub oceną dorobku zawodowego. Co to znaczy aktualna? Kogo konkretnie dotyczy ten wymóg? Wyjaśnienia w artykule.

Ocena pracy lub ocena dorobku wymogiem na stanowisko kierownicze

Dokumenty niezbędne do ubiegania się o stanowisko dyrektora określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. Jeden z wymogów dotyczy oceny kandydata. Otóż kandydat stanowisko dyrektora musi uzyskać:

  • co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich 5 lat pracy lub,
  • pozytywną ocenę dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku albo
  • w przypadku nauczyciela akademickiego - pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich 4 lat pracy w uczelni,

- przed przystąpieniem do konkursu na stanowisko dyrektora.

Ocena wymagana nie tylko dla dyrektora

Takie same wymogi powinien spełnić kandydat na wicedyrektora. Z kolei w przypadku innych funkcji kierowniczych – w przypadku nauczyciela akademickiego, pozytywna ocena powinna być ustalona w ostatnich 3 latach pracy w szkole wyższej.

W przypadku powierzenia funkcji dyrektora termin ustalenia oceny odnosimy do dnia objęcia tej funkcji.

P.o. dyrektora nie musi mieć oceny

Oceny pracy ani też oceny dorobku zawodowego nie musi natomiast wykazywać osoba, której powierzane jest pełnienie obowiązków dyrektora. To samo dotyczy zastępcy dyrektora w czasie jego nieobecności. Wskazane osoby nie pełnią bowiem funkcji kierowniczej a jedynie obowiązki kierownicze. Nie obowiązują ich zatem wymogi z rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r.

Ocena pracy a ocena dorobku zawodowego

Należy przy tym odróżnić ocenę pracy od oceny dorobku zawodowego. Są to w istocie odmienne pojęcia, uregulowane w odrębnych przepisach Karty Nauczyciela. Zgodnie z art. 9c ust. 5a Karty ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustalał dyrektor szkoły w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania z planu rozwoju zawodowego (w starym systemie awansu zawodowego). Ocena pracy jest natomiast ustalana na podstawie art. 6a Karty Nauczyciela. Nie jest ona powiązana z odbywaniem awansu zawodowego i nie może być dokonana wcześniej niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego.

Kiedy ocena musi być aktualna

Co istotne, żaden przepis nie wymaga zachowania aktualności oceny przez cały okres pełnienia funkcji kierowniczej. Ocena musi być aktualna jedynie według stanu na dzień:

  • przystąpienia do konkursu,
  • objęcia funkcji kierowniczej (w przypadkach, gdy nie odbył się konkurs).
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql