7 zmian w sporach zbiorowych, w tym strajkach

Michał Kowalski
Data publikacji: 19 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu

Opublikowano projekt nowej ustawy o sporach zbiorowych. Przewidziano w niej nowe reguły prowadzenia takiego sporu, w tym strajku. Sprawdź, co to będzie oznaczało dla szkół i placówek jako pracodawców. Zmiany prezentujemy w tabeli.

Spór zbiorowy w szerszym zakresie

Aktualnie przedmiot sporu zbiorowego jest ograniczony do ustawowego katalogu. Według projektu nowej ustawy spór zbiorowy będzie mógł być prowadzony we wszelkich sprawach zbiorowych, w których związki zawodowe reprezentują osoby wykonujące pracę zarobkową. Nowa ustawa będzie regulować jedynie zasady wszczęcia, prowadzenia i zakończenia sporu zbiorowego, ale nie jego przedmiot.

Wspólna reprezentacja związkowa

W przypadku więcej niż jednej organizacji związkowej spór zbiorowy będzie prowadzony przez wspólną reprezentację tych organizacji (w tym przynajmniej jedną reprezentatywną organizację związkową). Konieczne będzie wprowadzenie trybu powiadamiania o zgłoszonych żądaniach w celu wspólnego prowadzenia rokowań. Natomiast w razie braku porozumienia co do wspólnej reprezentacji – warunkiem prowadzenia rokowań będzie uczestniczenie w niej co najmniej jednej organizacji reprezentatywnej w myśl art. 252 – 253 ustawy o związkach zawodowych.

Sądowa kontrola referendum strajkowego

Sąd będzie mógł zbadać legalność referendum strajkowego. W czasie pomiędzy ogłoszeniem strajku a terminem jego rozpoczęcia, organizacja związkowa lub pracodawca mogą wystąpić do sądu właściwego dla siedziby pracodawcy z wnioskiem o zbadanie zgodności z prawem przeprowadzenia głosowania w sprawie ogłoszenia strajku. Do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu strajk nie będzie mógł się rozpocząć.

Ograniczenie czasu trwania sporu zbiorowego

Co do zasady spór zbiorowy będzie mógł trwać maksymalnie 9 miesięcy. Wyjątkowo będzie można go wydłużyć o 3 miesiące.

Lista mediatorów

Określono nowe zasady prowadzenia listy mediatorów. Wpisów na listę będzie dokonywał minister właściwy do spraw pracy na podstawie wniosku osoby zainteresowanej wpisem.

Mediacja prewencyjna

Mediacja prewencyjna będzie mogła być prowadzona na etapie rokowań. Ma to na celu zapobieganie eskalacji konfliktu na tym etapie.

Więcej środków na rady dialogu społecznego

Zwiększono limit wydatków na ryczałty dla członków Rady Dialogu Społecznego oraz wojewódzkich rad dialogu społecznego za udział w jej pracach.

Ustawa ma wejść w życie po 1 miesiącu od ogłoszenia.

Źródło:

  • Projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy (z 11 lipca 2022 r.)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql