Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił, że nauczyciele chcą kontynuować akcję protestacyjną w formie protestu włoskiego. Sprawdźmy, co to oznacza w praktyce i jak daleko mogą posunąć się strajkujący nauczyciele, by nie narazić się na odpowiedzialność dyscyplinarną.
Od 10 maja 2019 r. można będzie składać wnioski o przyznanie pomocy ze społecznego funduszu strajkowego „Wpieram Nauczycieli”. Do podziału jest 8 mln zł, co daje możliwość przyznania pomocy w wysokości 500 zł dla ok.16.000 nauczycieli.
Od soboty 27 kwietnia br. ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Jak tłumaczy, związane jest to m.in. z zapewnieniem uczniom warunków do ukończenia szkoły i przygotowaniem się do matur. Nie jest to jednak koniec walki o podwyżki dla nauczycieli – jeśli nie dojdzie do porozumienia z Rządem, to we wrześniu odbędą się kolejne protesty.
Strajkujący pracownicy nie zachowują prawa do wynagrodzenia. Wiele kontrowersji powstało wokół tego, jak w praktyce obliczyć wynagrodzenie nauczycieli za czas strajku. Czy odliczać tylko wynagrodzenie zasadnicze czy też dodatki funkcyjne, stażowe, motywacyjne czy dodatek wiejski. Wątpliwości też budzi ile godzin do przepracowania w dniu strajku miał nauczyciel, a bez tej informacji nie można prawidłowo dokonać odliczeń. Można spotkać co najmniej 4 sposoby liczenia wynagrodzenia nauczycieli za czas strajku. Sprawdźmy, który z nich jest właściwy.
W związku z trwającym strajkiem nauczycieli, dyrektorzy zastanawiają się, czy należy publikować dane nauczycieli w bazie SIO. Ale jak wyjaśnia Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych – wprowadzanie do systemu takich danych nie ma podstaw prawnych.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.