Awans zawodowy nauczycieli 2023– planowane zmiany w Karcie Nauczyciela

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 21 czerwca 2023 r.
Poleć znajomemu
Awans zawodowy nauczycieli 2023– planowane zmiany w Karcie Nauczyciela

Doprecyzowanie zasad dokonywania oceny pracy do awansu na dyplomowanego oraz 9-miesięczny staż na mianowanego dla kolejnej grupy nauczycieli przewidują uchwalone przez Sejm zmiany w Karcie Nauczyciela. Doprecyzowane zostaną także przepisy dotyczące oceny pracy nauczycieli mianowanych, którzy przed 1 września 2022 r. zmienili miejsce pracy. Poznaj szczegóły.

9 miesięcy stażu na mianowanego po 10 latach pracy

Obecnie staż na stopień nauczyciela mianowanego według przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r. w wymiarze skróconym do 9 miesięcy mogą realizować tylko nauczyciele, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego po 12-miesięcznym stażu tj. rozpoczętym w roku szkolnym 2018/2019. Planowane jest umożliwienie realizacji stażu na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze 9 miesięcy także nauczycielom kontraktowym, którzy na dzień 1 września 2022 r. legitymowali się co najmniej dziesięcioletnim okresem pracy w szkole i którzy nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela mianowanego przed dniem 1 września 2022 r. (art. 16 pkt 2 ustawy z 16 czerwca 2023 r. – wersja uchwalona przez Sejm).

Ocena pracy do awansu na dyplomowanego – z wyłączeniem okresów nieobecności

Jednym z warunków ubiegania się o stopień nauczyciela dyplomowanego według zasad obowiązujących od 1 września 2022 r., jest uzyskanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy za okres ostatnich 3 lat pracy przed dokonaniem tej oceny (art. 6a ust. 1dd i ust. 1de Karty Nauczyciela). Po zmianach w Karcie Nauczyciela, do okresu tego nie będą wliczane okresy usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, trwające dłużej niż 3 miesiące. Jeżeli w tym okresie nauczyciel przed podjęciem pracy w szkole był nauczycielem, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1b i 1c oraz art. 9ca ust. 10, oceny pracy nauczyciela dokonuje się za okres pracy w szkole, jednak nie krótszy niż 9 miesięcy (art. 1 pkt 1 ustawy z 16 czerwca 2023 r.).

Ocena pracy do awansu na dyplomowanego dla nauczycieli, którzy zmienili pracę przed 1 września 2022 r.

Planowane jest wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym w przypadku, gdy nauczyciel mianowany zmienił przed dniem 1 września 2022 r. miejsce zatrudnienia w okresie 3 lat przed dokonaniem oceny, o której mowa w art. 6a ust. 1dd Karty Nauczyciela, ocena pracy tego nauczyciela może być dokonana za okres krótszy niż 3 lata pracy przed dokonaniem tej oceny, jednak nie krótszy niż 9 miesięcy. W ocenie tej nie uwzględnia się oceny pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, w którym nauczyciel zakończył pracę przed dniem 1 września 2022 r., chyba że nauczyciel wystąpił do dyrektora szkoły z wnioskiem o uwzględnienie tej oceny (art. 16 pkt 1 ustawy z 16 czerwca 2023 r.).

Przygotowanie do zawodu nauczyciela realizują nauczyciele bez przygotowania pedagogicznego

Doprecyzowane mają zostać także przepisy dotyczące przygotowania do zawodu nauczyciela. Dotychczas jedynie na podstawie stanowiska Ministerstwa Edukacji i Nauki, do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela zaliczane są okresy zatrudnienia bez przygotowania pedagogicznego tj. na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela. Artykuł 9a ust. 2 Karty Nauczyciela ma wprost wskazywać, że przygotowanie do zawodu nauczyciela odbywa także nauczyciel zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć na podstawie art. 10 ust. 3 (art. 1 pkt 2 ustawy z 16 czerwca 2023 r.).

 Źródło

Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql