Brak prac domowych również w szkołach artystycznych

Monika Fidler
Data publikacji: 19 lutego 2024 r.
Poleć znajomemu
Brak prac domowych również w szkołach artystycznych

Niedawno ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania dotyczący likwidacji prac domowych w kształceniu ogólnym, a już podobne przepisy pojawiły się w projekcie dotyczącym oceniania w szkołach artystycznych. Czy przewidywane są te same zmiany dotyczące likwidacji prac domowych? Sprawdzamy!

Jakie zmiany w zakresie prac domowych w szkołach artystycznych

Lp.

Proponowana zmiana

Wyjaśnienie zmiany

1.

Niezadawanie prac domowych w klasach I-III z zajęć ogólnokształcących

Niezadawanie przez nauczycieli prowadzących zajęcia edukacyjne ogólnokształcące w klasach odpowiadających klasom I–III szkoły podstawowej pisemnych i praktycznych prac domowych. W przypadku tych uczniów szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w pełnym zakresie szkoły podstawowej pisemne i praktyczne prace z zajęć edukacyjnych ogólnokształcących, z których jest ustalana ocena, powinny być wykonywane w czasie obecności ucznia w szkole i pod nadzorem nauczyciela.

2.

Brak obowiązku wykonania pracy domowej w klasach IV-VIII z zajęć ogólnokształcących

Brak obowiązku wykonania przez uczniów klas odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej pisemnych i praktycznych prac domowych zadawanych przez nauczycieli prowadzących zajęcia edukacyjne ogólnokształcące do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych oraz nieocenianiu wykonania albo niewykonania tej pracy domowej. W przypadku gdy uczeń wykona pracę domową nauczyciel będzie ją sprawdzał oraz przekazywał uczniowi informację zwrotną na jej temat (co uczeń zrobił dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć).

3.

Niezadawanie prac domowych w klasach I–III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia i szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia

Niezadawanie przez nauczycieli prowadzących wybrane zajęcia edukacyjne artystyczne pisemnych i praktycznych prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć.

4.

Brak obowiązku wykonania pracy domowej w klasach IV–VIII ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasach IV–VI szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia, w szkole muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia i w klasach I–V ogólnokształcącej szkoły baletowej i szkoły sztuki tańca

Brak obowiązku wykonania przez uczniów pisemnych i praktycznych prac domowych zadawanych przez nauczycieli prowadzących wybrane zajęcia edukacyjne artystyczne do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych oraz nieocenianiu wykonania albo niewykonania tej pracy domowej przez ucznia.

Proponowane zmiany nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, m.in. w przypadku najmłodszych uczniów - nauki czytania, czytania lektur, przyswojenia określonych treści czy słówek. Mają na celu jedynie ograniczenie zadawania pisemnych i praktycznych prac domowych.

Niezadawanie prac – nie w każdym przypadku

W przepisach wyłącza się możliwość niezadawania prac domowych w zakresie:

  • przedmiotu głównego (instrument główny w ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia i szkole muzycznej I stopnia; taniec klasyczny w ogólnokształcącej szkole baletowej i szkole sztuki tańca),
  • fortepianu dodatkowego oraz chóru, orkiestry lub zespołu kameralnego w ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia i szkole muzycznej I stopnia,
  • tańca współczesnego, tańca ludowego i charakterystycznego, tańca dawnego i partnerowania w klasach I–V ogólnokształcącej szkoły baletowej i szkoły sztuki tańca.

Wyklucza się również nieobowiązkowość prac domowych z zajęć edukacyjnych artystycznych kształcenia słuchu w klasach IV–VIII:

  • ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
  • szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia i szkole muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia.

Rezygnacja z wliczania do średniej ocen z religii i etyki

Do nowelizacji wprowadza się również korekty polegające na wykreśleniu przedmiotów religii lub etyki z katalogu przedmiotów, z których do średniej ocen, wlicza się także roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne z tych zajęć. Są to zajęcia nieobowiązkowe, dlatego też nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql