Budżet państwa opłaci składki za czas opieki nad dzieckiem

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 16 sierpnia 2013 r.
Poleć znajomemu

Od 1 września 2013 r. osoby bezrobotne, pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, samozatrudnione oraz rolnicy opiekujący się dziećmi będą mieli opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe - Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych.

Co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy daje podstawę do naliczania wszystkich składek

Opłacanie składek za nieubezpieczonych rodziców jest częścią rządowego pakietu zmian w polityce rodzinnej. Dzięki niej więcej rodziców zostanie objętych ubezpieczeniem społecznym w czasie przerwy w aktywności zawodowej w związku z wychowywaniem dziecka. Dotychczas składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w okresie przerwy w aktywności zawodowej wynikającej z opieki nad dzieckiem, budżet państwa opłacał wyłącznie za osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Ponieważ prawo do tego urlopu przysługuje niemal jedynie osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, składki te nie były opłacane m.in. za zleceniobiorców oraz przedsiębiorców, którzy z powodu opieki nad dzieckiem zaprzestali działalności. Budżet państwa opłaci za nich składkę emerytalną i rentową przez okres do 3 lat.

Nowelizacja zakłada, że w przypadku osób, które mają co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy, budżet będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, bądź tych, których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż sześć miesięcy, budżet będzie finansował tylko składki na ubezpieczenia emerytalne.

Źródło:

  • Strona internetowa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (www.prezydent.pl),
  • Strona internetowa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl).
Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel