Egzamin ósmoklasisty – jest projekt określający warunki i sposób przeprowadzania

Data publikacji: 29 maja 2017 r.
Poleć znajomemu
Egzamin ósmoklasisty – jest projekt określający warunki i sposób przeprowadzania

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzamy termin pierwszego egzaminu i warunki, na jakich uczniowie będą go zdawać.

Kiedy będzie przeprowadzony pierwszy egzamin

Projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu ósmoklasisty przewiduje, że pierwszy egzamin ma być przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019. Ma obejmować:

  • język polski,
  • język obcy nowożytny,
  • matematykę oraz
  • przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii, historii. 

Ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka obcego nowożytnego, którego uczą się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Uczniowie będą mieli do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski. 

3 dni egzaminu

Egzamin będzie przeprowadzany w 3 kolejnych dniach: 

1) w pierwszym dniu z języka polskiego i będzie trwał 120 minut, 

2) w drugim dniu z matematyki i będzie trwał 100 minut, 

3) w trzecim dniu z języka obcego nowożytnego oraz z przedmiotu do wyboru i będzie trwał po 90 minut z każdego z przedmiotów.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące organizacji przeprowadzania egzaminu, będą analogiczne do rozwiązań funkcjonujących na dotychczasowym egzaminie gimnazjalnym. 

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2017 r. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opracować i ogłosić w Biuletynie Informacji Publicznej informator zawierający przykładowe zadania, jakie mogę wystąpić na egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym w roku szkolnym 2018/2019. Dlatego też przepisy mają wejść w życie już z początkiem nowego roku szkolnego.

Źródło:  

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminu ósmoklasisty (projekt z 17 maja 2017 r., skierowany do konsultacji). 
Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel