Opublikowano projekt nowego rozporządzenia określającego treść wniosku o uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków, a także hospitalizowanych noworodków. W projekcie wskazano też, jakie dokumenty trzeba będzie dołączyć do wniosku. Sprawdź, jak ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński.
Uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków od 19 marca 2025 r.
- 8 tygodni - dla rodziców dzieci urodzonych od 28 tygodnia ciąży,
- 15 tygodni – dla rodziców dzieci urodzonych do 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową do 1000 g.
Z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie można korzystać od 19 marca 2025 r.
Co powinien zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński
Konieczne więc okazuje się określenie treści wniosku o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Wniosek ten będzie musiał zawierać:
- imię i nazwisko pracownika;
- termin zakończenia urlopu macierzyńskiego;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński.
Do wniosku dołączane będzie:
- oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka;
- zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu.
Wniosek o uzupełniający urlop macierzyński dla pracownika będącego rodziną zastępczą
Taki sam wniosek o urlop złoży:
- pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej,
- pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Osoby te będą jednak musiały dołączyć do wniosku urlopowego inne załączniki a mianowicie:
- zaświadczenie wydane pracownikowi przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu;
- oświadczenie tego pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie,
- kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci), albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.
W pozostałym zakresie rozporządzenie powiela dotychczasowe rozwiązania.
Źródło:
- Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków
Opracowanie: Michał Kowalski