Poznaliśmy projekty rozporządzeń zmieniających podstawy programowe. Zmiany dotyczą wyodrębnienia podstawy dla języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Zmodyfikowana zostanie również podstawa dla edukacji dla bezpieczeństwa. Zmiany mają wejść w życie już 1 września 2022 r.
W projektowanej podstawie programowej dla języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej zawarto umiejętności niezbędne do opanowania:
Natomiast w przypadku szkoły branżowej I stopnia w podstawie znalazły się umiejętności umożliwiające dalsze kształcenie językowe oraz literackie i kulturowe, w tym rozumienie tekstów literackich, a także innych tekstów kultury ważnych dla kształtowania tożsamości narodowej.
Od 1 września 2022 r. język niemiecki jako język mniejszości narodowej w formie dodatkowej nauki języka będzie odbywał się w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej klasie:
Zmniejszenie liczby godzin wynika z faktu, ze obecna podstawa programowa dotyczy przedmiotu język mniejszości narodowej lub etnicznej i jest wspólna dla wszystkich języków mniejszości narodowej lub etnicznej. Na jej realizację przeznaczone są 3 godziny tygodniowo w każdej klasie. Tymczasem po zmianach podstawa dla języka niemieckiego zostanie wyodrębniona z dotychczasowej.
Prawodawca nie ukrywa, że zmiany w zakresie podstawy programowej edukacja dla bezpieczeństwa są wymuszone wzrastającym zagrożeniem bezpieczeństwa państwa. Z tego względu uznano za konieczne uzupełnienie tej podstawy o treści dotyczące:
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń