Opóźnienia w nowelizacji ustawy o systemie oświaty

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 14 listopada 2014 r.
Poleć znajomemu

Po konsultacjach społecznych i międzyresortowych, Ministerstwo Edukacji musi przygotować nowe brzmienie projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w którym naniesie uwzględnione uwagi. Dopiero wówczas stały Komitet Rady Ministrów rozpatrzy ponownie projekt.

MEN musi dojść do porozumienia z Ministrem Finansów

Resort Edukacji planował już od 1 stycznia 2015 r. wprowadzać gruntowne zmiany w ustawie o systemie oświaty m.in. poprzez wyłączenie spod Karty nauczycieli zatrudnionych w publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli prowadzonych przez ministrów.  Nie ma szans, by w tym terminie jakiekolwiek zmiany w ustawie o systemie oświaty weszły w życie. Nie oznacza to jednak, że prace nad nowelizacją ustaną - zgodnie z zaleceniami Stałego Komitetu Rady Ministrów, projekt ma zostać opracowany na nowo, z uwzględnieniem wprowadzonych w wyniku konsultacji zmian. Dodatkowo, Ministerstwo Edukacji ma podjąć próbę wypracowania konsensusu z Ministrem Finansów w sprawie możliwości utworzenia przez ministra ds. oświaty u wychowania specjalistycznej jednostki nadzoru realizującej kompetencje tego ministra w zakresie zapewnienia sprawności efektywności nadzoru pedagogicznego oraz reorganizacji OKE i CKE. Zdaniem MF będą to bowiem zbyt duże obciążenia dla budżetu państwa.  Ostateczne brzmienie nowelizacji będzie ponownie rozpatrzone przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Więcej na temat planowanych zmian w artykule: "Przygotuj się na 18 zmian w prawie oświatowym".

Źródło:

  • Wyciąg z protokołu ustaleń nr 37/2014 r. posiedzenia stałego Komitetu Rady Ministrów z dnia 16 października 2014 r.
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql