19 stycznia 2021 r. zmienią się zasady postępowania dyscyplinarnego nauczycieli m.in. poprzez wydłużenie do 14 dni czasu na zgłoszenie przewinienia dyscyplinarnego, możliwość odstąpienia od zgłoszenia przewinienia naruszającego prawa i dobro dziecka, jak również złagodzenie przepisów dotyczących obligatoryjnego zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiązków. Sprawdź co się dokładnie zmieni.
Jeszcze w 2019 r. ukazał się projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przewidujący zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym. Ostatecznie zmiany – nieco inne niż pierwotnie zakładano – zostały przyjęte przez Sejm. Odrzucono zaś poprawki Senatu. Teraz nowelizacja czeka na podpis Prezydenta. W życie wejdzie w terminie 14 dni od podpisania.
Nie będzie w tym roku szkolnym obowiązkowej matury ustnej – to jedna ze zmian wprowadzonych w rozporządzeniu zmieniającym z 16 grudnia 2020 r. Resort edukacji przedstawił nowe wymagania na egzamin ósmoklasisty i maturalny, które zawarto w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w latach ubiegłych – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Dziś w życie wchodzi nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniów. Przewiduje ona nowe rozwiązania prawne w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej i opieki stomatologicznej dla uczniów. Przypominamy, co to oznacza dla dyrektora szkoły i organu prowadzącego
Reforma ustroju szkolnego, w szczególności w zakresie kształcenia zawodowego, wymusiła zmiany w licznych rozporządzeniach z różnych sfer zarządzania szkołą. Przypominamy, jakie zmiany wejdą w życie z dniem 1 września 2019 r.
Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny do 65 i 60 lat. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października 2017 r. Wbrew pozorom, będą one miały istotne znaczenie także dla nauczycieli, którzy zamierzają skorzystać z emerytury z art. 88 Karty Nauczyciela. Sprawdźmy, jak będzie wyglądała emerytura po nowemu!
Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, która do treści tej ustawy dodała przepisy dotyczące organizacji wspólnej obsługi w gminach. Dotychczasowe jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek, utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego, mogą działać na dotychczasowych zasadach nie dłużej niż do 1 stycznia 2017 r.
Od kilku miesięcy, kiedy to minister edukacji narodowej ogłosiła, że nastąpią zmiany w systemie szkolnictwa, zgłaszają Państwo do nas wiele pytań dotyczących przekształcania szkół czy sytuacji nauczycieli i dyrektorów. Przedstawiamy 7 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które analizują przepisy zawarte w projektach nowych ustaw.
Dziękujemy za udział w szkoleniu online. Poniżej mogą Państwo pobrać obiecaną prezentację szkoleniową.
Początek roku szkolnego 2016/2017 to nie tylko zmiany w systemie oświaty, ale także w Karcie Nauczyciela. Najważniejszą z nich jest zniesienie tzw. godzin karcianych. Od tej pory zajęcia dodatkowe uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów będą realizowane w ramach zadań statutowych szkoły. Poza tym zmiany obejmują również postępowanie dyscyplinarne i potwierdzanie przez nauczycieli niekaralności dyscyplinarnej. Sprawdź, czego spodziewać się w nadchodzącym roku szkolnym.
Rozpoczynający się niebawem rok szkolny przyniesie kilka istotnych zmian, które będą miały wpływ na działalność szkół i przedszkoli. Dyrektorzy na nowo muszą pomyśleć m.in. o przydziale godzin dodatkowych zajęć. Przedstawiamy zmiany w prawie oświatowym, które wpłyną na działalność placówek oświatowych.
Zapraszamy do obejrzenia e-szkolenia na temat „Zmian w prawie oświatowym w roku 2016/2017”. Będzie ono dotyczyło najważniejszych kwestii, w tym statusu nauczyciela i dyrektora po zmianach. Dowiedz się, co czeka placówki oświatowe w zbliżającym się roku szkolnym, a na co muszą się przygotować w kolejnych latach.
Minister Edukacji Narodowej skierował do samorządów list zawierający podziękowania za zaangażowanie w Ogólnopolską Debatę o Edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”. List zawiera zapowiedź gruntownej reformy systemu oświaty. Zmiany będą wdrażane od początku roku szkolnego 2017/2018.
Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela przewidującą istotne zmiany odnośnie czasu pracy nauczycieli oraz postępowania dyscyplinarnego. Jest już pewne, że od 1 września 2016 r. w szkołach nie będzie tzw. godzin karcianych. Z pozostałych nowości na uwagę zasługuje wprowadzenie centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone