Praca zdalna – poznajemy 8 nowych założeń ustawodawcy

Data publikacji: 1 kwietnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Praca zdalna – poznajemy 8 nowych założeń ustawodawcy

Być może niebawem wprowadzone zostaną bardziej złożone rozwiązania w zakresie pracy zdalnej. Znamy już założenia ustawodawcy regulujące te kwestie. Trwają też prace Zespołu negocjacyjnego w ramach prac nad Umową Społeczną. Efekty tych prac w postaci projektu ustawy być może poznamy już niebawem.

Praca zdalna według porozumienia

Przede wszystkim zasady wykonywania pracy zdalnej u danego pracodawcy mają być regulowane w porozumieniu zawieranym pomiędzy pracodawcą a organizacjami związkowymi. Jeżeli zaś nie dojdzie do zawarcia takiego porozumienia albo u pracodawcy nie będzie organizacji związkowych wówczas kwestie te powinny znaleźć swoje miejsce w regulaminie ustalonym przez pracodawcę.

Praca zdalna na podstawie polecenia służbowego czyli na dotychczasowych zasadach bądź na podstawie samego wniosku pracownika będzie mogła odbywać się jedynie w przypadku:

  • w którym nie zostało zawarte porozumienie ani przyjęty regulamin albo
  • w którym pracownik będzie posiadał warunki lokalowe i techniczne do wykonywania takiej pracy.

W jakim zakresie nie będzie można polecać pracy zdalnej

Pracodawca nie będzie mógł polecać w ramach pracy zdalnej czynności:

  • szczególnie niebezpiecznych,
  • w wyniku których następuje przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych dla pomieszczeń mieszkalnych,
  • z zastosowaniem substancji niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, żrących, promieniotwórczych, drażniących, uczulających lub innych o nieprzyjemnym zapachu, pylących lub intensywnie brudzących.

Wycofanie się z pracy zdalnej

Co ciekawe ma zostać przewidziana możliwość efektywnego wycofania się z wykonywania pracy zdalnej. Takie wycofanie się będzie możliwe w terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy zdalnej. Uprawnienie to będzie przysługiwało zarówno pracodawcy jak i pracownikowi.

Ustalenie miejsca pracy zdalnej

Dotychczas w ramach polecenia pracy zdalnej nie było ustalane miejsce wykonywania pracy. To jednak ma się zmienić. Otóż praca zdalna będzie mogła być wykonywana – całkowicie lub częściowo - w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę.

Pracodawca poniesie koszty pracy zdalnej

To pracodawca zostanie wprost zobowiązany do:

  • dostarczenia pracownikowi materiałów i narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej
  • pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej.
Pracodawca będzie musiał pokrywać takie koszty jak m.in. koszty energii elektrycznej oraz dostępu do łączy telekomunikacyjnych, ponoszone w związku z wykonywaniem pracy zdalnej.

Z drugiej strony możliwe będzie wykorzystywanie w pracy zdalnej materiałów i narzędzi pracy stanowiących własność pracownika. W takim przypadku:

  • możliwe będzie zawarcie w tym przedmiocie porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem,
  • pracownikowi będzie przysługiwał ekwiwalent w wysokości ustalonej przez strony.
Niezależnie od tego, kto zapewni narzędzia do pracy i materiały, będą one musiały spełniać wymagania wskazane w dziale X rozdziale IV Kodeksu pracy.

Odejście od formy pisemnej wniosków pracownika

W przypadku wykonywania pracy zdalnej ma zostać przewidziane dodatkowe udogodnienie dla pracownika. Otóż jego wnioski będą mogły być składane także w formie elektronicznej, nawet gdy przepisy będą wymagały formy pisemnej.

Łagodniejsze wymogi BHP

W przypadku pracy zdalnej pracodawca nadal będzie zobligowany do wypełniania obowiązków w zakresie BHP, z wyjątkiem:

  • obowiązku organizowania stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp,
  • obowiązku dbania o bezpieczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego,
  • obowiązków dotyczących pomieszczeń pracy i obiektów budowlanych,
  • obowiązku dotyczącego urządzeń sanitarnych i środków higieny osobistej.

Szkolenia BHP online

W przypadku pracy zdalnej szkolenia wstępne BHP będą mogły odbywać się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Będzie to dotyczyć przypadku, gdy dana osoba będzie zatrudniana do pracy zdalnej w całości. Natomiast szkolenia okresowe BHP będą z mocy prawa organizowane dla wszystkich pracowników wykonujących pracę zdalną.

Powyżej omówiono jedynie założenia projektu ustawy. Nie znamy jeszcze brzmienia tego projektu.
Ramka Zastosuj! Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>
Opracowanie: Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql