Zmiana przepisów potwierdziła możliwość wykonywania pracy zdalnej, w tym realizacji zajęć zdalnych, w czasie kwarantanny lub izolacji. Niektórzy nauczyciele przebywający w kwarantannie lub w izolacji, mając tego świadomość, zgłosili gotowość do pracy w czasie przerwy świątecznej. Czy w takim przypadku dyrektor może przydzielić im obowiązki służbowe? Jaki ma to wpływ na wynagrodzenie?
W przedszkolu w okresie pandemii nauczyciele wychowania przedszkolnego świadczą pracę stacjonarną z dziećmi w placówce. Z drugiej strony specjaliści dodatkowo zatrudnieni w przedszkolu (np. logopeda, psycholog i inni) mogliby świadczyć pracę zdalną z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - PPP, KS, WWR. Sprawdzamy, czy takie rozwiązanie jest możliwe
Nie zawsze zakażenie koronawirusem uniemożliwia wykonywanie pracy zdalnej. Pracownik, w tym nauczyciel, może bowiem chorować bezobjawowo. Ewentualnie objawy mogą być mało nasilone. W takich przypadkach przepisy prawa nie stanowią przeszkody dla wykonywania pracy zdalnej. Nie oznacza to jednak, że do takiej pracy pracownik może być zmuszony. Warto też rozważyć, jakie ma to konsekwencje płacowe.
W związku z dużym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem resort edukacji zadecydował o zamknięciu kolejnych szkół i placówek. Oświatowy lockdown nie obejmuje jednak wszystkich jednostek. Według aktualnych planów będzie trwał on od 26 października do 8 listopada 2020 r.
Nie tylko z powodu kwarantanny ale także przewlekłych chorób i innych czynników wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem, pracownicy, zarówno nauczyciele jak i niepedagogiczni, wnioskują o możliwość pracy zdalnej. Sprawdź, kiedy jest to możliwe, gdy szkoła pracuje w trybie stacjonarnym.
Nauczyciele pracujący zdalnie i wykorzystujący w tym celu własny sprzęt – głównie komputery, telefony komórkowe, materiały biurowe – otrzymają ekwiwalent pieniężny. Sprawdź, jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego i czy ekwiwalent stanowi koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy.
Gmina, która zakupiła dla uczniów laptopy do zdalnego nauczania, nie może skorzystać z odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tego sprzętu. Będą one bowiem wykorzystane do wykonywania przez gminę czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (nieodpłatnie świadczonych usług przez samorządowe jednostki oświatowe), a więc nieuprawniających do odliczania VAT.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone