Przestępstwa seksualne bez przedawnienia - wniosek Rzecznika Praw Dziecka

Data publikacji: 16 maja 2012 r.
Poleć znajomemu

Dnia 11 maja 2012 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak ponownie zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina o rozważenie możliwości wpisania przestępstw seksualnych, popełnianych na szkodę dziecka, do grupy przestępstw nie ulegających przedawnieniu.

W obecnym stanie prawnym: przedawnieni po 5 latach od uzyskania pełnoletniości

Z inicjatywą nieprzedawniania się przestępstw seksualnych rzecznik występował już wielokrotnie, w tym m.in. w wystąpieniach generalnych kierowanych do Ministra Sprawiedliwości (z dnia 11 lutego 2010 r.).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedawnienie przestępstw seksualnych, w których pokrzywdzonym jest małoletni, nie może nastąpić przed upływem 5 lat od ukończenia przez niego 18 roku życia (art. 101 par. 4 koreksu karnego).

W opinii Rzecznika Praw Dziecka czyny te nie powinny jednak ulegać przedawnieniu. Jak podkreślił: Proces odzyskiwania traumatycznych wspomnień jest bardzo złożony i powoduje, że wiele ofiar jest gotowych na podjęcie walki o ukaranie sprawcy dopiero w dorosłym życiu, tj. po kilkudziesięciu latach od momentu popełnienia na ich szkodę przestępstwa”.

Źródło informacji:

  • Strona internetowa RPD.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel