RPD: aby jedzenie w szkołach było odpowiednie dla dzieci

Data publikacji: 2 kwietnia 2012 r.
Poleć znajomemu

Rzecznik Praw Dziecka po raz drugi zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośba o przeprowadzenie analizy jakości żywienia dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach oraz prawne uregulowanie norm żywieniowych dla dzieci.

Rodzice zgłaszają nieprawidłowości

Do Rzecznika Praw Dziecka dochodzą sygnały od rodziców o nieprawidłowościach dotyczących jakości żywienia placówkach oświatowych. Ich zdaniem, dieta jest źle zbilansowana, a przy tym niedostosowana do wieku i potrzeb dzieci, ponadto posiłki mają niewłaściwą wartość energetyczną.

Państwowa Inspekcja Sanitarna potwierdza te zarzuty

Badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa śląskiego wykazały, że w połowie objętych nadzorem placówkach oświatowych posiłki były niedostateczne pod względem wartości energetycznej. Kontrola wykazała też zbyt duży udział energii z tłuszczów, wobec małego udziału energii z węglowodanów, a ponadto niedobór wapnia, żelaza i witaminy C w posiłkach.

W opinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej zalecenia żywieniowe, mające formę aktu prawnego dałyby możliwość wyegzekwowania od osób zobowiązanych do organizacji żywienia, właściwych działań w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości żywienia dzieci w kontrolowanej placówce.

Źródło informacji:

  • Wystąpienie generalne Rzecznika Praw Dziecka z 26 marca 2012 r. (ZEW/500/5-4/2012/MP).
  • Wystąpienie Generalne Rzecznika Praw Dziecka z 28 października 2011 r. (ZEW/500/43-1/2011/MP).

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql