Śmieciowe jedzenie zniknie ze sklepików szkolnych...ale dopiero za rok

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 24 października 2014 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny

„Szkoła uczy, ale i kształtuje nawyki, także te żywieniowe” - powiedziała Premier Ewa Kopacz w swoim exposé, zapowiadając zdecydowaną walkę ze śmieciowym jedzeniem w szkołach. 23 października 2014 r. ustawę w tej sprawie przyjął sejm. Od nowego roku szkolnego, nie tylko sprzedaż ale i reklama niezdrowej żywności w szkołach będzie zakazana.

Nawet 5.000 kary za złamanie zakazu

Zakaz podawania, sprzedaży oraz reklamowania niezdrowej żywności ma obowiązywać w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz innych placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych, za wyjątkiem szkół dla dorosłych. Za złamanie zakazu mają grozić kary w wysokości od 1 tys. zł do 5 tys. zł. Dyrektor placówki będzie mógł też rozwiązać umowę z firmą cateringową lub właścicielem sklepiku bez wypowiedzenia i bez odszkodowania. Kontrola przestrzegania zakazu będzie prowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2015 r., przy czym daje ona prowadzącym sklepiki szkolne 3 miesiące na dostosowanie swojej działalności do nowych przepisów.

Źródło:

Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel