Sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za 2024 r. dokonywane w celu analizy wydatków na ich wynagrodzenia i wypłaty jednorazowego dodatku uzupełniającego będzie sporządzane na nowym formularzu. Zmiana wynika z konieczności uwzględnienia wskaźnika 2,308% zwiększającego kwotę bazową dla nauczycieli początkujących.
Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego dokonuje corocznie analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych. Na tej podstawie sporządzane jest sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych w szkołach i placówkach prowadzonych przez tę jednostkę. Ustalenia służą do obliczenia jednorazowego dodatku uzupełniającego w przypadku nieosiągnięcia poziomu średnich wynagrodzeń w jednostce samorządu terytorialnego.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego przewiduje zmiany w zakresie sposobu ustalenia kwoty różnicy pomiędzy wydatkami na wynagrodzenia dla nauczycieli początkujących a iloczynem średniorocznej liczby etatów oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli. Polega ona na zwiększeniu kwoty bazowej nauczycieli w obliczeniu średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących o wskaźnik 2,308%. Wskaźnik ten został przewidziany w tzw. ustawie okołobudżetowej czyli w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.
Nowością jest zmodyfikowany formularz sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego za 2024 r. Zmiana ta jest oczywiście powiązana z wymienionym wyżej wskaźnikiem 2,308%.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń