Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zawiera także zmiany w innych ustawach m.in. rozszerzenie grupy uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Czy zmienią się także warunki przyznawania świadczenia? Czy ze świadczenia kompensacyjnego będzie można korzystać dłużej niż do 2032 r.? Wyjaśnienie w artykule.
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w każdej szkole i placówce oświatowej
Od 1 stycznia 2026 r. z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego będzie mógł skorzystać nauczyciel, wychowawca i inny pracownik pedagogiczny zatrudniony w każdej szkole i placówce oświatowej, zarówno publicznej jak i niepublicznej. Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało w:
- przedszkolu,
- szkole podstawowej, ponadpodstawowej, artystycznej,
- placówce kształcenia ustawicznego
- centrum kształcenia zawodowego,
- branżowym centrum umiejętności,
- poradni psychologiczno-pedagogicznej
- młodzieżowym ośrodku wychowawczym,
- młodzieżowym ośrodku socjoterapii,
- specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
- specjalnym ośrodku wychowawczym dla dzieci i młodzieży wymagającym stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania,
- ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym umożliwiającym dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17 Prawa oświatowego, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
- placówce zapewniającej opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania,
- placówce oświatowo–wychowawczej w tym szkolnym schronisku młodzieżowym,
- placówce artystycznej – ognisku artystycznym,
- placówce doskonalenia zawodowego,
- bibliotece pedagogicznej,
- kolegium pracowników służb społecznych,
- okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym oraz schronisku dla nieletnich.
Do tzw. stażu pracy przy tablicy w kontekście świadczenia kompensacyjnego będzie zaliczony okres wykonywania pracy w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru godzin zajęć na stanowisku nauczyciela, wychowawcy i innego pracownika pedagogicznego w każdej z wymienionych jednostek oświaty – także przed 1 stycznia 2026 r.
Uwzględniane będą także okresy zatrudnienia w dawnych placówkach kształcenia praktycznego oraz ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego przed 1 stycznia 2019 r. Jednostki takie funkcjonowały wówczas w systemie oświaty.
Świadczenie kompensacyjne tylko do 2032 r.
W projekcie nie uwzględniono natomiast zapowiadanego przedłużenia okresu korzystania ze świadczenia kompensacyjnego. Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych ostatnim rokiem korzystania ze świadczenia będzie rok 2032 (art. 4 ust. 3 pkt 10 w zw. z art. 8 pkt 2 ustawy). W zapowiedziach medialnych pojawiały się plany przedłużenia możliwości korzystania ze świadczenia do 2042 r. Projekt tych zapowiedzi jednak nie odzwierciedla. Nie zmodyfikowano też przesłanek korzystania ze świadczenia.
Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (z 20 marca 2025 r.)
Michał Kowalski