Tak jak zapowiadano, projekt nowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje specjalne rozwiązania dla uczniów, którzy trafili do Polski w związku z rosyjską agresją. Sprawdzamy, co to oznacza w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy.
Co istotne, opisywane w artykule rozwiązania będą zarezerwowane wyłącznie dla uczniów, którzy trafili do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r. (potocznie nazywanych uchodźcami, choć w ujęciu prawnym nie jest to właściwe pojęcie).
Jednym z nowych rozwiązań organizacyjnych dla uczniów z Ukrainy będzie możliwość tworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć (w tym również w zakresie oddziałów przedszkolnych). Będą to lokalizacje podporządkowane organizacyjnie szkołom, przypominające nieco filie. Rozwiązanie to nie będzie jednak dotyczyło szkół artystycznych.
Nie będzie natomiast konieczna:
Z kolei w przypadku szkół niesamorządowych organ prowadzący będzie musiał zawrzeć porozumienie z jednostką samorządu terytorialnego będącą organem rejestrującym daną szkołę. Oprócz tego będzie wymagana zmiana zezwolenia na założenie szkoły. Nowa lokalizacja będzie musiała znajdować się terenie tej jednostki samorządu.
Oprócz tego jednostka samorządu terytorialnego, na której terenie będą kształciły się dzieci z Ukrainy, będzie mogła zapewnić im bezpłatny transport do miejsca kształcenia i wychowania. Jeżeli tak się stanie, wówczas konieczne będzie także zapewnienie im opieki w czasie przewozu. Będzie to dotyczyło zarówno uczniów ze szkoły podstawowej, jak i dzieci z przedszkoli.
W pozostałym zakresie wsparcie dla uczniów z Ukrainy będzie zapewniane na ogólnych zasadach np. poprzez tworzenie oddziałów przygotowawczych lub dodatkowe zajęcia języka polskiego. To samo dotyczy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wydaje się jednak, że to nie koniec nowych rozwiązań. Art. 54 projektu zawiera bowiem upoważnienie do wydawania rozporządzeń dotyczących organizacji kształcenia, wychowania i opieki uczniów z Ukrainy.
Warto wspomnieć, że w 2022 r. jednostki samorządu terytorialnego otrzymają być może dodatkowe środki. Będą one pochodziły z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Taką możliwość przewidziano w projekcie omawianej ustawy.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń