Znamy nowe rozwiązania w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy

Data publikacji: 8 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Znamy nowe rozwiązania w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy

Tak jak zapowiadano, projekt nowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje specjalne rozwiązania dla uczniów, którzy trafili do Polski w związku z rosyjską agresją. Sprawdzamy, co to oznacza w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy.

Nowe rozwiązania tylko dla uchodźców

Co istotne, opisywane w artykule rozwiązania będą zarezerwowane wyłącznie dla uczniów, którzy trafili do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r. (potocznie nazywanych uchodźcami, choć w ujęciu prawnym nie jest to właściwe pojęcie).

Nowe lokalizacje prowadzenia zajęć

Jednym z nowych rozwiązań organizacyjnych dla uczniów z Ukrainy będzie możliwość tworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć (w tym również w zakresie oddziałów przedszkolnych). Będą to lokalizacje podporządkowane organizacyjnie szkołom, przypominające nieco filie. Rozwiązanie to nie będzie jednak dotyczyło szkół artystycznych.

W przypadku szkół i placówek samorządowych organ stanowiący będzie musiał:
  • uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty
  • podjąć stosowną uchwałę.

Nie będzie natomiast konieczna:

  • modyfikacja planu sieci szkół przez radę gminy,
  • procedura przekształcenia (analogiczna do likwidacyjnej).

Nowe lokalizacje również w szkołach niesamorządowych

Z kolei w przypadku szkół niesamorządowych organ prowadzący będzie musiał zawrzeć porozumienie z jednostką samorządu terytorialnego będącą organem rejestrującym daną szkołę. Oprócz tego będzie wymagana zmiana zezwolenia na założenie szkoły. Nowa lokalizacja będzie musiała znajdować się terenie tej jednostki samorządu.

W każdym przypadku będzie wymagane niezwłoczne dostosowanie statutu szkoły.

Bezpłatny dowóz także dla dzieci z Ukrainy

Oprócz tego jednostka samorządu terytorialnego, na której terenie będą kształciły się dzieci z Ukrainy, będzie mogła zapewnić im bezpłatny transport do miejsca kształcenia i wychowania. Jeżeli tak się stanie, wówczas konieczne będzie także zapewnienie im opieki w czasie przewozu. Będzie to dotyczyło zarówno uczniów ze szkoły podstawowej, jak i dzieci z przedszkoli.

W pozostałym zakresie wsparcie dla uczniów z Ukrainy będzie zapewniane na ogólnych zasadach np. poprzez tworzenie oddziałów przygotowawczych lub dodatkowe zajęcia języka polskiego. To samo dotyczy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wydaje się jednak, że to nie koniec nowych rozwiązań. Art. 54 projektu zawiera bowiem upoważnienie do wydawania rozporządzeń dotyczących organizacji kształcenia, wychowania i opieki uczniów z Ukrainy.

Możliwe dodatkowe środki z subwencji

Warto wspomnieć, że w 2022 r. jednostki samorządu terytorialnego otrzymają być może dodatkowe środki. Będą one pochodziły z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Taką możliwość przewidziano w projekcie omawianej ustawy.

Ustawa ma wejść w życie w następnym dniu po jej ogłoszeniu, ze skutkiem wstecznym od 24 lutego 2022 r.

Źródło:

  • Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (projekt z dnia 7 marca 2022 r. ).
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql