Przemoc rówieśnicza w szkole – konsekwencje dla nauczyciela

Michał Kowalski
Data publikacji: 25 stycznia 2024 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: W jakich przypadkach nauczyciel, który nie reaguje na przejawy przemocy rówieśniczej, poniesie odpowiedzialność karną?
Odpowiedź: Przede wszystkim nauczyciel może ponieść odpowiedzialność karną za brak niezwłocznego zawiadomienia organów ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa:
  • zgwałcenia,
  • wymuszenia czynności seksualnej,
  • seksualnego wykorzystania niepoczytalności lub bezradności,
  • seksualnego wykorzystania małoletniego.
Grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat. Odpowiedzialność karną nauczyciel poniesie także za niezgłoszenie usiłowania lub przygotowania do popełnienia tych czynów (art. 240 Kodeksu karnego).

Warto zwrócić uwagę także na inne przestępstwo. Odpowiedzialności karnej podlega też ten, kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy (mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) – art. 162 Kodeksu karnego. W niektórych przypadkach brak reakcji na przemoc rówieśniczą może być kwalifikowany także jako przestępstwo nieudzielenia pomocy z art. 162 Kodeksu karnego. Grozi za nie kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W obydwu przypadkach odpowiedzialność karna może grozić za brak odpowiedniej reakcji na zgłoszenie przemocy rówieśniczej w aplikacji RESQL. Oczywiście wszystko zależy tu od okoliczności konkretnego przypadku.

RESQL: https://resql.pl/ to nowoczesna aplikacja wspierająca szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej. Zachęcamy do zapoznania się z Systemem RESQL na Portalu Oświatowym i portalu ePedagogika.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql